Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Ideer om hur man kan spara pengar  (läst 12457 gånger)

kökshäxan

  • Gäst
Ideer om hur man kan spara pengar
« skrivet: 25 okt-04 kl 21:27 »
Kan börja försöka spara pengar då man bor i lägenhet?

Jag har tex börjat laga all mat själv istället för att köpa färdig. Sen försöker jag så långt det går att laga och sy om.
Jag och min sambo vecko handlar och försöker ta bilen mindre än annars.

Någon som har mer bra ideer?
« Senast ändrad: 08 feb-05 kl 01:31 av admin »

Tigerironlady

  • Inlägg: 93
Re:Ideer om hur man
« Svar #1 skrivet: 28 okt-04 kl 09:02 »
Under en period då min sambo hade en indrivning av lön, pg av skulder hos kronofogde, och jag gick hemma med barn och tog ut tre/fyra dagars fp-ersättning i veckan, (2002) så ville vi ut och resa, med alla fem barn. Marocko lät häftigt, tyckte vi vuxna i alla fall.

Vi gjorde helt enkelt så att vi upprättade ett exxelblad, med alla utgiftsposter under en månad.

Eftersom vi bodde i lägenhet, så blev posterna ex "hyra, el, bil, fickpengar, interiör, försäkringar, lån, övrigt, godis, alkohol, tobak, mat, hygien, media etc. "

Vi finfördelade ganska långt för att se vad var och en utgiftspost gick på per månad. Första månaden gjorde vi ingen förändring, utan ville ha ett underlag för fortsatt analys.

I vår familj kom vi fram till att det skulle vara lätt att spara på: inköp av tidningar och böcker, godis och mat framförallt. Matposten hos oss var den som var lättast att lägga om, och ett mkt stort såll och vi kunde spara multum genom att skippa allt vad halvfabrikat hette tex. Göra vecko-månadsinköp, att INTE spara genom att lagra när det var billigt till kommande månader tex, eftersom det blir dyrt att handla för framtida behov i längden... osv, osv.

Vi hittade en billig resa för hela familjen till agadir, under lågsäsong ( vi ville inte promt bada, utan vi var nyfikna på berberfolket och att möta den arabiska/marockanska kulturen), och på bara några månader så hade vi både fått ihop till resa och till fick/matpengar. Det skall tilläggas att vi inte shoppade sådär jättemycket iofs, men det var inte heller det som var målet med resan. Dammsamlande gronkaronger har vi så det räcker ändå.

Vi har försökt att spara tidigare, utan att lyckas nämnvärt, så för oss krävdes det att ha det där fulltecknade månadsresultatet med ingående och utgående poster för att vi skulle kunna se en helhet. Tex handlade vi plastkassar varje gång vi handlade och det blev -bortsett från ett stort resursslöseri- ganska mycket pengar under en månad, och det var lite kul att se att en spänn här och där blir mycket sammantaget. Vi fick även ett nytt sätt att tänka ekonomiskt i och med det här, så jag kan varmt rekommendera detta.

I början var vi sporrade att sitta där och dela upp kvitton. Sen tappade vi sugen men fortsatte envist. Och i slutet av månaden så fick vi vår belöning i och med den samlade bilden.
Det är dumt att spotta pärlor i motvind om det inte går en ko på isen och ropar hej!

skruvmejsel

  • Gäst
Re:Ideer om hur man kan spara pengar
« Svar #2 skrivet: 10 feb-07 kl 16:45 »
spara undan en slant varje månad på ett konto
handla på willys,lidl, netto och coop.
baka bröd,kakor,paj och pizzor.
handla varor som är nersatta,extrapris och som går ut.(går att frysa)
åk komunalt.
gör så mycket du kan själv.

kolla gärna in www.sparapengar.be


drake3

  • Inlägg: 328
  • självhushållning, hantverk,djur å rock n roll
    • Värmland
Re:Ideer om hur man kan spara pengar
« Svar #3 skrivet: 11 feb-07 kl 22:22 »
Kolla över om ni har prylar runt er som ni inte behöver, sälj dom på Tradera.se
Kolla på loppisar efter saker ni tror ni kan få lite mer pengar för, sälj dom på Tradera
Snälla flickor kommer till himmlen,
vi andra kommer hur långt som helst

åsnemor

  • Inlägg: 544
  • lever på landet och renoverar sin drömkåk
    • Västergötland
Re:Ideer om hur man kan spara pengar
« Svar #4 skrivet: 11 feb-07 kl 23:55 »
citat://Kolla över om ni har prylar runt er som ni inte behöver//
funderar faktiskt på att hyra ut gubben ;D ;D

Morran

  • Gäst
Re:Ideer om hur man kan spara pengar
« Svar #5 skrivet: 12 feb-07 kl 00:04 »
citat://Kolla över om ni har prylar runt er som ni inte behöver//
funderar faktiskt på att hyra ut gubben ;D ;D
Det gick något program på tv i höstas eller när det var, om en man i Finland som hade startat en "äkta make uthyrning". Ensamstående kvinnor kunde ringa till honom om dom behövde hjälp med att sätta upp hyllor, lagning av köksluckor, hade en spindel i lägenheten som dom ville bli av med eller liknande. Tydligen gick affärerna bra också så det kan ju vara något för dej kanske  :D

Sommartorparn

  • Inlägg: 2834
Re:Ideer om hur man kan spara pengar
« Svar #6 skrivet: 12 feb-07 kl 08:02 »
Visserligen heter det inte "äktamakeuthyrning" i Tyskland, men det har med den ökade arbetslösheten bland 45+ blivit väldigt vanligt med enmansfirmor som kallar sig typ mobila vice-värdar och åker runt och skottar snö, klipper buskar, hänger upp lampor mm. Konkurrensen har blivit ganska tuff, för alla gubbar tror sig om att kunna sköta andras trädgårdar och hus.

Som egna företagare måste de förstås vara registrerade och betala in skatt och sociala avgifter. Det gäller väl även uthyrning av äkta makar i Sverige.

Andra spartips: inte prenumerera på tidningar, utan läsa på nätet. Köpa och laga mättande husmanskost (rotfrukter och långkok på billiga köttbitar) så att suget efter godis försvinner. Minska på klädinköpen och tänka på att mobiltelefoner och el kan användas mera sparsamt. Fundera på om man behöver två bilar (eller ens en om man bor i stan). Fundera på om sport verkligen måste kosta så mycket (särskilda kläder, utrustning, resor dit) eller om man ska satsa på vanliga promenader eller cykling i gammal träningsoverall.

drake3

  • Inlägg: 328
  • självhushållning, hantverk,djur å rock n roll
    • Värmland
Re:Ideer om hur man kan spara pengar
« Svar #7 skrivet: 12 feb-07 kl 22:26 »
Jag frågar mej allt oftare innan jag gör ett inköp:
Behöver jag verkligen detta?......ofta får jag till svar .....nej!!!

Nu för tiden äter man alldeles för lite soppor, min favorit är kålsoppa.
Det finns äldre kokböcker, de fungerar bättre för lite sämre ekonomi, ofta handlar det om vad man kan göra med resterna.
Det finns böcker med recept för...Laga mat för under en tio heter en av dom.
När man verkligen behöver något är ju Gengåvan ett kanonställe, man handlar billigt och pengarna går till något bra ::) ::) :P
Snälla flickor kommer till himmlen,
vi andra kommer hur långt som helst

Torparsiv

  • Inlägg: 32
    • -
Re:Ideer om hur man kan spara pengar
« Svar #8 skrivet: 13 feb-07 kl 10:52 »
När jag hade som mest ont om pengar gick jag ett steg till. Först frågade jag mig "behöver jag det här?". Om svaret blev ja var nästa steg "måste jag ha det?". För det mesta blev svaret nej på den frågan. :D

trädman

  • Inlägg: 1272
Re:Ideer om hur man kan spara pengar
« Svar #9 skrivet: 21 feb-07 kl 00:08 »
Oftast är boendet och ev bilar de största kostnaderna. Samt alla så kallade investeringar i nya möbler, hemelektronik, resor mm som i min tanke inte är några investeringar utan kostnader. Väl köpta är de, med vissa undantag, nästan värdelösa. Ser många med bra inkomster som inte kan förstå hur man kan göra det ena och det andra, samtidigt som vissa även med ganska små inkomster kan ha ganska rejält ekonomiskt handlingsutrymme.

Det vanligaste sättet att bygga upp ett hyggligt kapital har under lång tid varit att äga sitt boende. På många håll är det förfärligt dyrt att hyra bostad jämfört med att äga den, även om man inte tar hänsyn till värdeutvecklingen och inflationen, utan bara räknar på de direkta utläggen. Kostnaden för hyresbostäder i orterna häromkring räcker ofta till att köpa ganska skapliga hus.

Ägd bostad, möblerad med loppis- och auktionsfynd, uppvärmd med (nästan) gratis ved och underhållen med eget arbete, belägen på landet (men inte allt för mycket glesbygd, för där kan hus ha negativ värdeutveckling och vara nästan osäljbara) med låg fastighetsskatt Och, vilket kan vara lite knivigt, arbete på nära håll...Kan kanske vara ett recept för att få hygglig ekonomi, vad vet jag

leinad

  • Inlägg: 80
Re:Ideer om hur man kan spara pengar
« Svar #10 skrivet: 21 feb-07 kl 08:15 »
Det där med att äga boende stämmer definitivt på de flesta orter utanför storstadsområdet. Själv köpte jag en 2:a med min sambo för 2år sen för ca 150 tkr med extermt låg hyra (under 1700kr). Vid köpet räknade jag ut att efter 5 år kan vi skänka bort lägenheten och det går ändå plus minus noll jämfört med vad det skulle kosta och hyra (ca 4000kr/månad) en av det kommunala bostadsbolaget. Sen är det ju inte helt fel att bostadsmarknaden gått bra här så att nu får vi nog ca det dubbla betalt för lägenheten....

hemmamamman

  • Inlägg: 492
    • Närke
    • http://hemmamammansliv.blogspot.com/
Re:Ideer om hur man kan spara pengar
« Svar #11 skrivet: 21 feb-07 kl 13:10 »
Det man kan spara mest pengar på är maten. Jag har lyckats sänka våran matkostnad per månad från 4000 kronor till 2500 kronor, då är vi 2 vuxna och 3 barn varav 2 tonåringar. Jag har alltid bakat nästan allt vårat bröd, men nu bakar jag allt både kaffebröd och finbröd. Jag har helt gått ifrån hel och halvfabrikat. Tacosås, tacokrydda, såser mm allt gör jag själv. Sen handlar jag i 3 olika affärer och köper bara det som är billigast i vaje affär. Jag handlar med ca 10 dagars mellanrum i varje affär, mjölk kostar ungefär lika mycket i alla affärer. Grönt köper vi på orientaffären.
Sen en annan bra grej kan vara att skriva upp alla fasta utgifter under ett år, gå tillbaka till förra årets räkningar. Lägg ihop räkningarna varje månad. Sen lägger man ihop alla räkningar för hela året. Dela sedan summan med tolv, då får man reda på hur mycket som går åt till fasta utgifter varje månad. Vi gjorde felet förut att dom månaderna som vi hade lite räkningar köpte vi upp det vi fick kvar efter räkningarna var betalda. För att månaden efter som var en månad med höga räkningar (bilskatt, försäkringar  etc) inte ha pengar så att det räckte utan vi fick låna från servicekontot.
Hemmamamma, tre barn, en gubbe, 4 marsvin, extraknäcker som sjuksköterska. Samlar på spartips.

CeciliaM

  • Gäst
Re:Ideer om hur man kan spara pengar
« Svar #12 skrivet: 26 feb-07 kl 07:17 »
Det man kan spara mest pengar på är maten. Jag har lyckats sänka våran matkostnad per månad från 4000 kronor till 2500 kronor, då är vi 2 vuxna och 3 barn varav 2 tonåringar.

hej! jag läste detta för flera dagar sen och gått och grunnat på det sen dess. Vi är en mindre familj som äter för mycket mer än så. Räknar man med att äta det rekommenderade minimum av 600 gram frukt och grönt om dagen, så blir det också mycket mer än vad du skrivit (så här års äter vi inget från trädgården)
Vad äter ni?  Jag skulle också vilja sänka våra matkostnader, men jag begriper inte hur det ska gå till ut utan att nalla på äta näringsrik mat, men jag kanske missar något?






AnnaPanna

  • Gäst
Re:Ideer om hur man kan spara pengar
« Svar #13 skrivet: 26 feb-07 kl 13:32 »
Genom att sluta köpa kolsyrat vatten kunde vi i vår familj minska "mat"-kontot med ca 500:-!!!! i månaden. En flaska drygt om dan gick det åt, när vi hade det hemma. Nu har vi en SodaStream till den kolsyrade drycken och försöker dricka mer direkt ur kranen... vilket är en vana som jag försöker få in.
/A

larsw

  • Inlägg: 1878
    • -
    • Ängsjödal Gård
Re:Ideer om hur man kan spara pengar
« Svar #14 skrivet: 26 feb-07 kl 13:50 »
Välj och vraka, allt passar inte allas levnadsförhållanden:

Sälj TV:n och säg upp alla relaterade tjänster. Bort med tidningar, de kan läsas på nätet eller på biblioteket. TV-avsnitt går att ladda ner på nätet och se på datorn, fast det är förstås olagligt, fy!

Vanligt hederligt kranvatten som måltidsdryck. Mjölk till barnen. Allt som behövs.

Bilen är en rejäl post för de flesta. Sälj bilen helt, eller byt till en billigare och mindre eller bilpool. Kör mindre, sparar också in på däck, service och försäkring, inte bara bensin. Behöver du bara bil 1x i veckan kan det vara billigare att hyra.

Baka eget bröd och laga egen mat. Ingen pizza eller resturangbesök. Vill man lyxa lite, så kan man köpa oxfilé billigare än vad maten på en vanlig resturang skulle kosta för en person.

Alkohol går att spara rejält på, rent av helt. Helt onödigt.

Rökning, se alkohol.

Bort med mobiltelefonabbonemang. För nödbehov och för att bli uppringd räcker det med kontantkort.

Klädinköp går att spara rejält på, bara att välja rätt butiker.

Köp alltid storpack av allt.

Se över försäkringar. Det händer att man är dubbelförsäkrad, iaf på olycksfall.

Gå inte på bio, vänta några månader med att se filmen tills den går att hyra, köpa eller låna. Låna kompisars filmer istället för att hyra, förutsatt att ni inte sade upp TV:n.

Sänk värmen eller gå över till ved i kamin. Man sover bäst i ca 16-17 grader bara man har varmt om fötterna (=sockar och extra filt), även spädbarnsdödligheten minskar i den temperaturen sägs det.

Gå ur facket, men stanna kvar i a-kassan. Det går, fast facket försöker hävda motsatsen. Kan spara 500:- per månad för ett hushåll och allt som krävs är två telefonsamtal.

Husdjur. Sluta köpa mat i livsmedelsffären, köp alltid största säcken från fackhandeln istället. Ofta kan man dessutom få rabatt om man besöker hund- eller kattutställningar. Billigast är förstås inga husdjur alls.
« Senast ändrad: 26 feb-07 kl 14:02 av larso »
Pyttebrukare och månskensbonde. 25ha. Sätila. Heteronormativ gift man.

hemmamamman

  • Inlägg: 492
    • Närke
    • http://hemmamammansliv.blogspot.com/
Re:Ideer om hur man kan spara pengar
« Svar #15 skrivet: 28 feb-07 kl 10:07 »
hej! jag läste detta för flera dagar sen och gått och grunnat på det sen dess. Vi är en mindre familj som äter för mycket mer än så. Räknar man med att äta det rekommenderade minimum av 600 gram frukt och grönt om dagen, så blir det också mycket mer än vad du skrivit (så här års äter vi inget från trädgården)
Vad äter ni?  Jag skulle också vilja sänka våra matkostnader, men jag begriper inte hur det ska gå till ut utan att nalla på äta näringsrik mat, men jag kanske missar något?

 







Vi äter frukt ett par gånger om dagen. Grönsaker äter vi oxå ett par gånger per dag + att vi har 4 marsvin som vi köper grönsaker till. Maken har med matlåda till jobber varje dag + att dom två stora barnen äter lunch i skolan. Så det är bara lillan och jag som äter lunch hemma, oftast lagad mat. Sen äter vi lagad mat på kvällen oxå. Om jag delar våran matkostnad för januari så är det biten för frukt och grönt och den för kött, fisk och korv som blir dyrast. Det som vi gör mest för att minska kostnaden för grönt är mycket rotfrukter och vitkål så här dags på året. Det mesta gröna köper vi från orientaffären där det är billigare. Om det är extrapris på t ex äpplen på affären köper vi mest äpplen den gången.

« Senast ändrad: 28 feb-07 kl 10:11 av susannep »
Hemmamamma, tre barn, en gubbe, 4 marsvin, extraknäcker som sjuksköterska. Samlar på spartips.

Skogstrollet

  • Inlägg: 251
    • Skåne
Re:Ideer om hur man kan spara pengar
« Svar #16 skrivet: 28 feb-07 kl 10:53 »
Ja, frukt och grönsaker är himla dyrt. Bäst ifall man inte behöver köpa. Det gäller ju att vara flitig när det är skördetid.
 Även om man bor i lägenhet. Det finns många billiga grönsaker att köpa under högsäsong, och har man tillgång så kan man ju ha en liten odlingsplätt eller hjälpa någon som odlar och få "betalt" i form av skörd. Jag hade jättegärna sett en sådan filur hos mig ;D
Att äta vegetarisk middag är också ett sätt att sänka kostnaden för mat. Det är betydligt billigare med sojabönor än kött :D

Om man nu är en prylsamlare, kan det vara dags att vända på den steken och sälja bort en massa prylar. Det ger ju inte lägre kostnader, men mer pengar ;D

javill

  • Inlägg: 11708
    • Blekinge
    • Glirnashopen
Re:Ideer om hur man kan spara pengar
« Svar #17 skrivet: 28 feb-07 kl 12:42 »
Ett litet tips när det gäller att slippa slänga gamla stenhårda citrusfrukter (brukar alltid bli en eller par över hos oss av någon anledning). Skrubba dem och skiva ner i en tillbringare med kallt vatten. Perfekt som smaksatt måltidsdryck.
"Passa på och var glada nu. Man vet aldrig när det blir roligt nästa gång."

grozzny

  • Inlägg: 18
    • powerkite.se
Re:Ideer om hur man kan spara pengar
« Svar #18 skrivet: 03 mar-07 kl 16:21 »
Säg upp fasta telefonen (inte tvärtom) och skaffa ett bra mobilabonemang. Alt. ring via bredbandet.. Internet är ju viktigare än telefon.

 

Frances

  • Inlägg: 7906
  • Draco Dormiens Nunquam Titillandus
    • Västergötland
Re:Ideer om hur man kan spara pengar
« Svar #19 skrivet: 03 mar-07 kl 17:24 »
Här kommer ett tips som kräver lite arbete med ack så lönande. Gör upp med släkt o vänner att du tar hand om gamla kläder mm. efter garderobsrensning.
 Sedan är det "bara" att tvätta o laga kläder.. Vi syr på knappar o dragkedjor osv.  Det mesta går till olika  hjälp sammanghang och mycket direkt till återvinning o så finner man perfekta plagg åt sig själv som lön för arbetet man lägger ner på sortering. :D
" Först vill man bli nånting. Sen tror man att man är det man ville bli. Sen blir man kanske det man trodde att man var"


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

772 gäster, 1 användare
kretslopp

* Forum

* Om tidningen Åter



- Superbra tidning, väldigt intressanta artiklar.
/ Jimmy

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser