Steka salt sill

Startat av frökenfräken, 07 Sep-21 kl 09:00

Föregående ämne - Nästa ämne

0 Medlemmar och 1 Gäst tittar på detta ämne.

frökenfräken

Har börjat testa att steka sill, panerad i rågmjöl. Jag har inte lyckats få tag i den klassiska saltsillen (förstår att den tills nyligen har kunnat köpas i fryst form åtminstone, men att denna nu har utgått) så jag fick ta Abbas färdigurvattnade steksillsfileer. I ursprungsreceptet skulle dom vändas i rågmjöl och stekas i flottyr, men eftersom jag inte har flottyr ståendes tog jag smör.

Det blev gott men rejält salt! Hur gör ni? Går det att vattna ur denna typ av sill ännu mer (den är redan ganska lös så det känns som att den skulle falla isär då)? Eller ska man köpa osaltat smör? Eller bara inse att stekt salt sill ska vara just salt?

Skogsvilde

Salt sill är ruskigt salt, och det går inte att komma runt annat än med urvattning.

Om den inte faller i sär.
E-nr är inte det minsta lilla farliga.
Det kan vara produkten som döljer sig bakom som ställer till det.
Men inte nödvändigtvis.

mattias_33

Den ska vara salt. Sen handlar det om vanan. Kan själv inte köpa nåt färdigt på affärn längre då allt behöver jag salta hemma igen. Känns så meningslöst.
Nåt läkarna glömt bort är att alla 100 åriga gubbar och gummor är uppväxta med en tunna salt sill i matkällaren. Salt är inte farligt. Ett lat liv är farligt.

Det du kan göra är att använda grädde eller mjölk.
Målet är att inte slita ut sig i förtid med att jobba åt nån annan.


Du behöver registrera dig eller logga in för att delta i forumet. Det är enkelt och gratis, välkommen : )

* Online just nu

306 Gäster, 2 användare
Oskari, addebadde