Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Fästingmedel  (läst 1542 gånger)

javill

  • Inlägg: 11725
    • Blekinge
    • Glirnashopen
Fästingmedel
« skrivet: 30 maj-07 kl 10:29 »
Kan man använda fästingmedel på en vecka gamla lamm eller ska man vänta? Vi har sjukt mycket fästingar och jag har plockat 20 fästingar på de minsta lammen. Känns inte bra. Tackorna har jag behandlat med flytix så de har knappt några alls. Ska få en ny omgång nu eftersom det var en månad sedan sist och då tänkte jag även ge de större lammen men, hur är det med de små?
"Passa på och var glada nu. Man vet aldrig när det blir roligt nästa gång."


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

620 gäster, 1 användare
avanti

* Forum

* Om tidningen Åter



- Förvånansvärt väl sammansatt och innehållsrik tidning! Kanske är det just för att den är skriven av entusiaster, inte professionella skribenter, som den andas så mycket glädje och inspiration.
/Jeuce

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser