Huvudmeny

 Sälgbark mumsigt

Startat av Helena A, 18 Maj-20 kl 18:25

Föregående ämne - Nästa ämne

0 Medlemmar och 1 Gäst tittar på detta ämne.

Helena A

Hej!

Ny här och ny med sommargetter :) Två åttaåriga systrar som fått strosa runt lite på tomten idag. De verkar ääälska att gnaga av och äta upp barken från sälg. Jag hittar inte att det ska vara farligt för dem enligt SVA;s lista över giftiga växter. Vill dock kolla med er med mer erfarenhet om ni har några tankar om det?

Hälsningar
Helena :)

Jesus Kristus Är Guds Ord

#1
nu är jag ingen expert inom näring direkt men jag förstår det som att barken på träden är det som innehåller näringen. t-ex var det något youtubeklipp jag såg igår där en person rekommenderade att bara använda barken när man gör odlingsjord. kanske var för frösådd.

sen tror jag att myndigheterna är lite tokiga och har klassificerat sånt , i synnerhet från naturen (det motsatta gäller nog tyvärr när det gäller kemikalier och dylikt), som giftigt och avråder från, när det i verkligheten finns många goda användningsområden däribland som näring. och nu sparade jag tyvärr inte hemsidan som bokmärke men det var en svensk sådan som påstod att det i Sverige inte har blivit inrapporterat (och/eller mer eller mindre konstaterat )något dödsfall alls sedans 40-talet, kanske var t-om att det inte blivit inrapporterat något allvarligt fall och kanske att det bara gällde vuxna.. och detsamma skulle tydligen gälla över hela Europa sedans typ 70-talet. men det verkar finnas en del mycket pålästa människor i det här forumet så de rättar säkert till. :) skickar länk sedan om jag kommer ihåg och hittar den.

ärt

 Salix släktet innehåller slicylsyra. Finns väll även i magnesyl o liknande. Hörde av en man som jobbade på naturhistoriska museet att de funnit det i magen på skadade djur. De är inte så dumma de djurena.
Lämna nuet. Gå till nyet. Rösta blankt.
Nuet: där du är nu med kropp och sinne. Nyet: där du vill vara med kropp och sinne. Vägen dit?

skräptanten

Ja, sälgbark är en känd get-favorit 🌳! Barken på sälg  (och pil, t ex) och andra träd ur salix-släktet innehåller salicylsyra. Acetylsalicylsyra  är den verksamma substansen i en känd smärtstillande medicin. Sälgbark var en gammal huskur mot värk och feber, det är nog det min broder i Herren ovan försöker få fram.
(Pucktvåa på den!)

Bark i allmänhet innehåller fibrer, bra för getternas matsmältning, men även vitaminer och mineraler.

Tycker du ska fråga ut getternas ägare, så kan hen berätta mer om getters egenheter  :) !
Mjölk ger starka ben. Ekeby-utgödsling ger starka armar också.

Helena A

Tack alla för era svar! Mycket informativt och spännande :)

SussiloII

Ös på du med ris och sly av olika slag  :). Getterna älskar det och har dessutom bra sysselsättning. Rönn, asp, sälg, hallonsnår, lönn, en, tall var några av favoriterna bland mina getter. Lyckligast blev de när jag släpade in hela, mindre träd till dem. Då kunde de äta både löv, kvistar och bark.


Vi slutar med Google-annonser för att finansiera hemsidan.
Här kan du lämna ett frivilligt bidrag till tidningen och forumets fortlevnad.
Tack!

* Online just nu

489 Gäster, 0 användare
Som ni alla märker ser forumet galet ut just nu. Det är första steget i en stor uppdatering och jag filar på att snygga till det lite så man känner igen sig. Alla buggar, knepigheter och önskemål  postas i denna tråd  /Petter

* Forum

* Om Tidningen Åter



- Precis som flera andra skriver så är det här en tidning som aldrig tycks bli inaktuell. Det senaste numret är precis lika intressant som det som kom för flera år sen. Att varje nummer har ett sorts register på baksidan som ger en snabb överblick av vad tidigare nummer sedan många år tillbaka har handlat om, gör det lätt att hitta precis vad man vill läsa om just nu.

Har man läs-svårigheter kan man dock ha lite invändning mot det lilla typsnittet och den täta texten, speciellt annonserna och baksidorna med extra liten text mot en flerfärgad bakgrundsbild.
/Jennifer