Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Vaktlar ute  (läst 3419 gånger)

nikky

  • Inlägg: 54
  • ,japanska vaktlar
    • -
Vaktlar ute
« skrivet: 26 mar-20 kl 06:35 »
Mina vaktlar bor i ett ouppvämt växthus i en kaninbur ,är det så att dom inte lägger några ägg så länge det är frost på nätterna ? eller  har jag hört fel ?

simon.arvestrand

  • Inlägg: 863
    • Västerbotten
    • arvestrands
SV: Vaktlar ute
« Svar #1 skrivet: 26 mar-20 kl 09:32 »
-Har aldrig märkt att dom ser nån skillnad på frost eller inte. det enda som händer är att äggen fryser vilket är rätt trist

Permission

  • Inlägg: 1004
    • Uppland
SV: Vaktlar ute
« Svar #2 skrivet: 26 mar-20 kl 19:35 »
Vaktlar är ju till viss del fortfarande en vild fågel så där finns en del vilda cykler, som tex äggnedgång olika delar på året.


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

585 gäster, 1 användare (1 dolda)

* Forum

* Om tidningen Åter



- Har nu köpt mina första nummer av Åter och de var över förväntan. Mycket innehållsrika och informativa, och bra blandning. Inspirerande att läsa om andras berättelser och tankar. Även min familj uppskattade tidningen och kommer att läsa fler nummer.:)
/Johanna

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser