Pionjär

Startat av Eken, 21 Maj-07 kl 13:20

Föregående ämne - Nästa ämne

0 Medlemmar och 1 Gäst tittar på detta ämne.

dfee

Efter att ha bytt stift och gått igenom och rengjort så mycket jag kunde komma på + verkligen ställt ner bränsle blandningen så funkade den riktigt bra. Tills borren havererade vill säga, en stor flisa gick ur infästningen och hårdmetallen är kvar nere i hålet. Så under helgen blir det inget borrande alls, planen var att bli klar då.

dfee

Hur kan man enklast slipa bergborrar själv.

dfee

Har ev. en gammal pionjär br 65 på g. Har hört att dom ska ha 1:12 oljeblandning och blandat med sae 50 inte tvåtacktsolja. Stämmer det? Låter som galet mycket olja!

torbjorn

Citat från: dfee skrivet 24 Jun-11 kl 19:27
Har ev. en gammal pionjär br 65 på g. Har hört att dom ska ha 1:12 oljeblandning och blandat med sae 50 inte tvåtacktsolja. Stämmer det? Låter som galet mycket olja!

Det stämmer bra. Pionjärmaskiner med gjutjärnscylinder ska ha 8 % olja i bränslet medan maskiner med aluminiumcylinder ska ha 5 %.

Förr i tiden angavs att man inte fick använda tvåtaktsolja utan bara vanlig motorolja SAE 30 eller liknande, men i senare utgåvor av instruktionsböcker står att det går bra med valfritt tvåtaktsolja eller motorolja även för äldre maskiner.
Jag rekommenderar bestämt att man använder tvåtaktsolja - den ryker mindre och det är mindre risk för fastbeckade kolvringar och igensotad gaskanal i bergborren än om man använder vanlig motorolja.
Med vanlig motorolja är det dessutom risk att tillsatser i oljan inte är riktigt lösliga i bensin utan lägger sig på botten i tanken, sätter igen förgasarmunstycken osv.

Om man plockar isär maskinen så ska arbetskolven (den som slår på borrfästet) vara rejält oljig på glidytan mot cylindern, om den inte är det har man varit i snålaste laget med oljeblandningen.

dfee

Citat från: torbjorn skrivet 25 Jun-11 kl 20:53Förr i tiden angavs att man inte fick använda tvåtaktsolja utan bara vanlig motorolja SAE 30 eller liknande, men i senare utgåvor av instruktionsböcker står att det går bra med valfritt tvåtaktsolja eller motorolja även för äldre maskiner.
Jag rekommenderar bestämt att man använder tvåtaktsolja - den ryker mindre och det är mindre risk för fastbeckade kolvringar och igensotad gaskanal i bergborren än om man använder vanlig motorolja.
Med vanlig motorolja är det dessutom risk att tillsatser i oljan inte är riktigt lösliga i bensin utan lägger sig på botten i tanken, sätter igen förgasarmunstycken osv.
Det låter vettigt, då kör jag definitivt med 2T-olja, det har man ju dessutom hemma.

dannelink

Hej.  Såg i ett gammalt inlägg från dig att du kanske har instruktioner till pionjär brh-50. Jag har precis tagit över en sådan som inte varit igång på ca 15 år. Så har du möjlighet får du gärna skicka den till dannelink@hotmail.com
Tack på förhand!

torbjorn

Ska se om jag hittar igen filen, det är ju några år sedan sist. Påminn mig om det inte har hänt något om två veckor.

hherikst

Pioneer, Pionjär BRH 50 fjellboremaskin

Har noen beskrivelser (bruksanvisning, reservedelslister, "exploded view" etc) for Pioneer, Pionjär fjellboremaskin modell BRH 50 så vil jeg gjerne få / kjøpe kopi(er)?
Også interessert i å kjøpe reservedeler (tilbud mottas gjerne), eventuelt informasjon om hvor jeg kan få kjøpt reservedeler til denne maskinen.

hherikst@gmail.com

Pionjärtok

Citat från: Eken skrivet 21 Maj-07 kl 13:20
Har fått ära en pionjäj bergborr... men bara ett fel får inte igång den, ¨ågon som kan bidra med erfarenhet och ev en beskrivning på motorn
Svår startad pionjär ....kul
Läs gärna under tips på min sida
Sgs-alternativservice.se
Kanske lite klokare .annars ring
Hjälp finns ev ...mvh stig

Ett svart får

Det har gått 14 år så han har nog fått ordning på pionjären nu  ;)


Du behöver registrera dig eller logga in för att delta i forumet. Det är enkelt och gratis, välkommen : )

* Online just nu

251 Gäster, 1 användare
Gnu