Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  ägg runt samma tid på dygnet  (läst 712 gånger)

luol75

  • Inlägg: 8
    • Uppland
ägg runt samma tid på dygnet
« skrivet: 02 maj-19 kl 21:19 »
Jag minns att jag läst att ett antal kvinliga djurskötare upptäckte att efter ett tag sammanföll deras menstruationcykel med schimpanserna de jobbade med.

Kan det vara så med höns att de efter ett tag lägger sina ägg ungefär samma tid eller inom ett tidsfönster.

Eller är jag helt ute å cyklar?

Pumba

  • Inlägg: 295
    • Småland
SV: ägg runt samma tid på dygnet
« Svar #1 skrivet: 02 maj-19 kl 22:32 »
Har inte märkt att det synkar på nått vis, de mesta kommer på förmiddagen och det har de gjort på alla nya hönor osv med, gissar på att det är ljuset som styr när äggen kommer.


Viss säger ju sig få massa ägg på natten och hämtar frukostägg osv, men man får nog ha ganska god sovmorgon om man ska få helt färskt ägg till frukost här hemma.


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

424 gäster, 2 användare (1 dolda)
Hans Hultén

* Forum

* Om tidningen Åter



- Har tappat räkning på alla år vi läst denna. En av FÅ vettiga skrifter/guider till ett roligare o uthålligare liv. Aldrig tråkig. En idealisk present till alla som "vill själv" Tack Petter. (Behåll tian :-) )
/Allan o Kajsa

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser