Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Rost på elpatron vvberedare  (läst 1150 gånger)

Kalle Turesson

  • Inlägg: 13
Rost på elpatron vvberedare
« skrivet: 13 nov-18 kl 23:39 »
Säkert en dum fråga- men hur fort blir det rost i varmvattenberedaren. Efter ca 2 månader så var det lite rost redan på elpatron- är det verkligen normalt? Och kommer rosten in i vattnet? Farligt?

torbjorn

  • Medlemsadmin
  • Inlägg: 14116
    • Medelpad
SV: Rost på elpatron vvberedare
« Svar #1 skrivet: 14 nov-18 kl 08:23 »
Om vattnet är järnhaltigt, så kan rosten helt enkelt vara järnhaltiga salter ur vattnet som har avsatts på värmepatronen. I så fall, bör vattnets järnhalt rimligtvis bli mindre när det har passerat VVB eftersom en del av järnet sätts av i den.

Rost, dvs oorganiska järnföreningar, är inte farliga på något sätt, möjligen irriterande.

Har det gjorts något vattenprov nyligen och har du analysresultatet tillgängligt, så man kan bedöma utifrån det om det verkar rimligt att vattnet antingen ger järnavlagringar eller är korrosivt?


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

* Forum

* Om tidningen Åter



- Så mysig, inspirerande och härlig tidning! Sätter igång en känsla av att allt är möjligt. Vill bli självhushållare nu! I framtiden ska vi ha våran gård och Jag längtar så! Livet kan vara bra underbart och det är värt att kämpa för sin dröm så vi kan leva på riktigt. Inte i samhällets ekorrhjul utan ta tillvara på livet till fullo.
/ Linda

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser