Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

 

Författare Ämne:  Suggor med kultingar  (läst 2150 gånger)

ivy

  • Inlägg: 217
    • Gotland
Suggor med kultingar
« skrivet: 27 okt-18 kl 08:53 »
Har minigrisar, kan man ha två kullar samtidigt i samma hage om mammorna är vana att bo med varandra sedan tidigare? Eller är det bäddat för katastrof?
Den ena har haft kultingar tidigare men inte den andra.

Znibban

  • Inlägg: 1407
    • Skåne
SV: Suggor med kultingar
« Svar #1 skrivet: 27 okt-18 kl 13:10 »
Har minigrisar, kan man ha två kullar samtidigt i samma hage om mammorna är vana att bo med varandra sedan tidigare? Eller är det bäddat för katastrof?
Den ena har haft kultingar tidigare men inte den andra.

Vi hade familjeboxar där flera suggor gick med sina kultingar men de var alltid första tiden med sina egna mammor.
Har för mig att det tog 10-14 dagar , då präglades kultingarna på sin egen mamma. Annars är det risk att de starkaste snor alla bra spenar och dricker från andra (korsdrickning). De svagaste får ingenting alls och blir pellar.
När de väl är ordentligt präglade så är det toppen för alla parter, suggorna trivs och kultingarna busar.


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

752 gäster, 0 användare

* Forum

* Om tidningen Åter



- Den nya tidningen var t.o.m. skön att hålla i.Har även omslagets papper blivit lite annorlunda? Jag skriver lite annorlunda eftersom det är trevlig igenkänning i det som är väsentligt-nyttig läsning.Från min Växjöhorisont så var det trevligt att se Maja Söderberg och Nybrukarna. Lycka till med fortsättningen!
/John Moberg

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser