Huvudmeny
down

 Spara energi, skaffa inte djur.

Startat av , 09 Jul-17 kl 09:51

Föregående ämne - Nästa ämne

0 Medlemmar och 1 Gäst tittar på detta ämne.

Varför man inte bor skaffa djur.

För att dom äter mycket mer än vad som sägs, så dom sen ska kunna säga, du ska inte ha djur.

En häst äter till exempel runt 10 kilo hö om dagen och nära 10 liter krossad havre.

Räkna det på ett år, och få energibesparingar.

10x365 dagar = 3,650 kg hö plus 3,650 liter havre om året.
Det är en jäkla massa energi det.

simon.arvestrand

Kan inte nån ansvarsfull människa sparka ut denna köttkyckling snart?
det va kul ett tag att läsa trollingen men nu börjar det bli tröttsamt.

malarmaster

tror det är ett troll som går igen. nicken Bo skrev ju också för att provocera,försvann när samhällstavlan slogs igen. köttkyckling är nyligen registrerad och ämnena är ju totalt meninglösa han lägger in.


köttkyckling

Det jag säger är ren fakta och gäller en unghäst.
Som väger runt 300-350 kg, och är utan fysisk ansträngning.

simon.arvestrand

Citat från: köttkyckling skrivet 09 Jul-17 kl 10:59
Det jag säger är ren fakta och gäller en unghäst.
Som väger runt 300-350 kg, och är utan fysisk ansträngning.

Om du skrotar din moped och inte kör mer så slipper du köpa bensin .
också fakta och lika ointressant.

testa seriösa inlägg så blir du nog mer långvarig här

köttkyckling

Tyvärr finns ingen här att prata fakta med som det verkar.

köttkyckling

Citat från: simon.arvestrand skrivet 09 Jul-17 kl 11:03
Om du skrotar din moped och inte kör mer så slipper du köpa bensin .
också fakta och lika ointressant.

testa seriösa inlägg så blir du nog mer långvarig här

Dom intressen som du syftar på är samma sort som tjuvaktiga skator har.
Och det är inget jag vill befatta mig med.

malarmaster

Citat från: köttkyckling skrivet 09 Jul-17 kl 11:04
Tyvärr finns ingen här att prata fakta med som det verkar.
kan bero på att det är du som inte lyssnar på fakta utan hittar på själv. blir rätt meningslösa diskussioner ...

simon.arvestrand

Citat från: köttkyckling skrivet 09 Jul-17 kl 11:09
Dom intressen som du syftar på är samma sort som tjuvaktiga skator har.
Och det är inget jag vill befatta mig med.

intressen av seriösa inlägg?

Nordic Vargtand

Hans dator och det den gör i hela kedjan lär väl dra mer ström när han skriver och använder internet än han säger sig spara...

Слава Україні! Героям слава!

Förenklar man någonting för mycket så blir det till slut helt obegripligt.

KungTulle

#10
Om jag kommer ihåg rätt så genererar EN höna värme motsvarande en 25 W glödlampa. Dvs att ha djur GER Energi. Man skulle alltså kunna ha hönor som ett värmeverk om man har tillräckligt många :P. Ett värmeverk som drivs med allt som hönor äter och samtidigt som det ger värme även ger gödsel till att odla med,  fjädrar att stoppa täcken och kuddar med, ägg och kött. Samt faktumet att hönor är jätteroliga djur att gå och pyssla med.

Mörkmårdens Minigrisar
http://minigrisar.n.nu/
Vi har nordsvenskar, myskankor, minigrisar, katter, sköldpaddor och akvariefiskar.

KungTulle

Om en häst äter tio kilo krossad havre om dagen blir det högst troligen apsjuk och får kolik.

Möjligen att en kapplöpningshäst i full träning äter motsvarande eller en verkligt stor arbetshäst typ shire som går i hårt jordbruksarbete.

Våra nordsvenskar är feta som grisar på bete sommartid, och hösilage vintertid. Kraftfoder får de närapå aldrig. Det är inte förrän de börjar bli gamla och får svårt att äta nog av hösilage för att hålla vikten som vi ger tillskott av kraftfoder.
Mörkmårdens Minigrisar
http://minigrisar.n.nu/
Vi har nordsvenskar, myskankor, minigrisar, katter, sköldpaddor och akvariefiskar.

Nordic Vargtand

Ja, och ett får tex skall knappt ens ha en näve, vilket är mindre än en människa.

Nyttan djuren gör är att de kan processa gröda som är oätlig för oss men som kan odlas utan att utarma jorden, de förvandlar sedan merparten av grönmassan till gödning som hjälper till att återställa balansen i naturen i form av ämnen som växterna kan ta upp snabbare igen, återfört kväve som annars kulle hinna dunsta innan det hann återgå, osv, kort sagt jorden blir med tiden rikare.

Odlar man bara grödor som är anpassade att tillfredsställa en modern människa utarmas jorden mycket snabbt, man skapar i praktiken dessutom monokulturer, vilket öppnar portarna för sjukdomar och användning av mer och mer aggressiva kemikalier för att hålla sjukdomarna stångna, osv, kort sagt är det en nedåtgående spiral som skövlar och suger ut jorden med tiden.

En ko förbrukar mindre än en häst då de har effektivare matsmältnings system om man inte sätter dem i hårdproduktion.

Våra ideer med ständig tillgång till färska grönsaker, varor som skall importeras långväga från, spannmål till livsmedel för människor, mm är inte hållbart, det är just detta som har förgiftat jorden, skapat resistenta sjukdomar, mm när vi börjat odla och leva på sätt som går emot naturens förutsättningar.
Слава Україні! Героям слава!

Förenklar man någonting för mycket så blir det till slut helt obegripligt.

kentaur47

10 kilo havre [emoji23][emoji23]. Skojar du eller???


Skickat från min iPhone med Alternativ.nu
Finns på gård med förhoppningen att bli allt mindre beroende, och allt mer självförsörjande. Har en go gubbe och
4  biologiska barn( varav två utflugna), samt flera andra ungar som står mitt hjärta nära. Djur och odling för eget bruk.

simon.arvestrand

Ganska säker på att trollkyckling hämtar sin fakta ur sin egenskrivna faktabok.
han är rätt bra på att verka tro på sin egen fakta iallafall.

Själv är bäste dräng

Citat från: malarmaster skrivet 09 Jul-17 kl 10:55
tror det är ett troll som går igen. nicken Bo skrev ju också för att provocera,försvann när samhällstavlan slogs igen. köttkyckling är nyligen registrerad och ämnena är ju totalt meninglösa han lägger in.

Bo hade väl en annan stil? Är det inte Slaveboy som bytt namn? Kluddade även under ett annat namn som jag glömt nu. Kaniner i källaren och enögd höna ::)

Men det går inte att hålla koll på alla vilsna hjärnor...

malarmaster

Jo,bo hade en annan stil så det är långsökt att koppla dessa två till samma skribent.
men logiken har de gemensamt,dvs att passar inte verkligheten ihop med ens åsikt så tillverkar man egen fakta.
intressant är också att man så tvärsäkert skriver uppgifter som är felaktiga och så lätt kan kollas upp även för den som saknar kunskaper i ämnet.
Själv har jag aldrig haft/jobbat med hästar eller höns eller andra djur på lantbruk. Alltså saknar jag kunskaper i ämnet och skulle aldrig tvärsäkert yttra mig om varken skötsel eller foder,särskilt inte i ett forum där det finns kunskap om detta hos många av deltagarna.tyder ju på att något väsentligt saknas.
min enda kontakt med höns  är från barndomen (farfar hade en flock) och att jag brukar besöka fjäderfäutställningen på Huseby. Skulle gärna ha men inser att tid saknas.
Dock har jag börjat fundera på bin då alla runtomkring pga ålder lagt av med bihållning. saknar surret i trädgården....

#17
Citat från: kentaur47 skrivet 09 Jul-17 kl 14:12
10 kilo havre [emoji23][emoji23]. Skojar du eller???


Skickat från min iPhone med Alternativ.nu

Tag av glasögonen och prova läs igen.
Upp emot 9 liter ska det vara.
Men jag lade på en liter, för han äter mer när han blir större.

Hur som helst är det förbannat mycket mat.



Nordic Vargtand

Nu är ju dock hästar ganska inneffektiva när det gäller matsmälting och annat.

Jag vet inte hur du gör, men ingen av våra har varit nära den förbrukningen som dagsgiva, de kan bli sjuka av för mycket spannmål, bara så du vet.
Spannmål skall inte var a basen i fodret.

Слава Україні! Героям слава!

Förenklar man någonting för mycket så blir det till slut helt obegripligt.

köttkyckling

Det är den inte heller, 9 liter krossad havre väger inte 10 kilo.

10 kilo väger hö, vilket är basen.
Uppskattad vikt på hästen är 360-370 kilo.


Vi slutar med Google-annonser för att finansiera hemsidan.
Här kan du lämna ett frivilligt bidrag till tidningen och forumets fortlevnad.
Tack!

* Online just nu

291 Gäster, 1 användare
Petter B
Som ni alla märker ser forumet galet ut just nu. Det är första steget i en stor uppdatering och jag filar på att snygga till det lite så man känner igen sig. Alla buggar, knepigheter och önskemål  postas i denna tråd  /Petter

* Forum

* Om Tidningen Åter



- Det här är tidningar som jag kommer hålla reda på och spara på samma ställe, de fungerar som en uppslagsbok!
/Lovisa