När man har ont i övre magmunnen så handlar det oftast om magkatarr (jag är ingen läkare men har katarr och det är vad man sagt till mig på sjukhuset). Det känns som en blandning av magknip och mensverk. Det kan komma som kramper ellre sitta i hela tiden.
Jag skulle inte äta mer av det som utlöst smärtan förrns jag kunde anta att jag var frisk igen.
Baljväxter är inget vi är anpassade att äta genom evolutionen heller och de innehåller lektiner o fytinsyra som sätter sig som beläggningar på de inre organen och förstör ämnesomsättningen. Vissa är känsligare mot sådant än andra. Tex om man är av blodgrupp O så bider lektinerna bättre. Samma sak gäller mjölk..det är inte lektiner men komjölksproteinet slammar igen tarmväggar o liknande.
Det som man i vardaglig mun kallar för allergi för sådana här födoämnen är igentligen bara så enkelt som attv i inte är ämnade att äta detta.
Hej!
Jag har också problem ibland med magkatarr och övre magmun. Men när jag har magkatarr svider det bara i magen. När jag har problem med magmun känns det som om det sitter en kniv rakt igenom magen och ut i ryggen som någon vrider om

Gör superont!!!!!!! Första gången jag fick det trodde jag att jag hade fått en hjärtinfarkt och åkte akut in till sjukhuset!!! Där dom konstaterade att det "bara" var magmunnen som "spökade".
Som jag fattat det är magkatarr och problem med magmun två skilda saker. Magkatarr då har man överproduktion av magsyra, och problem med magmun har man troligtvis en litet bråck på magmun som gör att den inte riktigt kan stänga sig. Som jag fattat det...
Men jag lyssnar så gott jag kan på min kropp och försöker unvika de födoämnen som den inte mår bra av. Men jag är ny på detta med vegetarisk mat och utforskar lite för tillfället.
MVH I@
