Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  +Plinten på bilgenerator?  (läst 1044 gånger)

Rubensgården

  • Gäst
+Plinten på bilgenerator?
« skrivet: 24 jan-16 kl 17:59 »
Har en generator från Bosch.
D+ är för laddningslampa.
B+ är till batteriet.
+ Har den en plint som heter. En del säger att det här är en referensspänningsplint för att känna batterispänningen. Behöver den anslutas?

torbjorn

  • Medlemsadmin
  • Inlägg: 14066
    • Medelpad
SV: +Plinten på bilgenerator?
« Svar #1 skrivet: 24 jan-16 kl 22:28 »
En sån där referensanslutning har jag sett på en del franska och japanska generatorer, men aldrig hittills på en Bosch.  Vet du vad den har suttit på för bil? Årsmodell?  Uppgifter från typskylten på generatorn?

Det är inte så att det bara är ett flatstift som är hopkopplat med B+ och avsett för avstörningskondensator? Prova att ohmmäta mellan den mystiska anslutningen och de övriga, och se om det är 0 ohm någonstans.

Rubensgården

  • Gäst
SV: +Plinten på bilgenerator?
« Svar #2 skrivet: 25 jan-16 kl 06:23 »
Då är den nog för avstörning eftersom jag hittade en liknande generator med avstörning just där. Tack för hjälpen!


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

493 gäster, 2 användare (1 dolda)
MickeMård

* Forum

* Om tidningen Åter



- Helt underbar lektyr. Läser hemma hos en släkting och tycker de är så bra. Gott o blandat!
/Sanna H

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser