Tarm coccodidios

Startat av Tessie, 12 Jun-15 kl 11:04

Föregående ämne - Nästa ämne

0 Medlemmar och 1 Gäst tittar på detta ämne.

Tessie

Ni som sanerat era burar till kaniner, när ni sanerat, fortsätter ni avla på de honor som blivit behandlade? Eller byter ni ut alla djur? Nu gäller det tarm och inte lever coccodidios
Lotta

Maria C S

Ja om dom blir bra.. ibland är det som endel inte kan återhämta sig (dom håller inte vikt vid normal fodergiva) rubbat system. Dom bör bara avlivas, av naturliga skäl så kan dom ju inte skapa ett överskott till mjölkproduktion heller.
Varför ska man betala för att bo på en planet som man är född på ?

Tessie

Tack för ditt svar. Hur sanerade du? Med kausticsoda eller med vad? Har det gått bra efter saneringen?
Lotta

Maria C S

Numera använder jag ättika utspätt i vatten till all sanering.
Den har jag i sprayflaska och så sprayar jag allt så det blir ordentligt indränkt (pump modell är bäst så går det med tryck en stund)
Sen får det torka in i materialet. Utrymmet behöver vara tomt tills alla ångor försvunnit.
Även galler dörrar verktyg och annat som kan föra smitta vidare saneras.
Vid misstanke om sjuka djur så sköts alltid friska först och dom sjuka/misstänkta sist.
Sen byts kläder mm.

Jag sanerar när djuren ätit medicin 2 dygn.

Om man har många kaniner så bör man ha karantäns burar separat för nyinköpta djur så man inte för in smitta i en kontrollerad besättning. Flytt kan ge utbrott av dolda smittor då djuren blir lätt stressade. Djuren bör granskas en tid (hos mej var det vanligen 3 mån) och ev ohyra bör tas om hand om.

Utbrott sker oftast på våren och vid hög luftfuktighet (ströet tar upp fukt från luften) troligen så fastnar mer bakterier på tassarna då, som kaninerna håller rena.

En efter åtgärd som jag ofta gjorde förr när jag hade många var att pudra foder kalk i buren.
Orsaken till kalkningen var att snabbt ändra PH för ev kvarvarande bakterier/ ohyra.
Det gjordes ca 1 vecka efter saneringen.

Med smittrisk i åtanke så bör man undvika att flytta djur mellan osanerade burar.
När man väl fått kontroll på sin besättning så är utbrott inte lika vanliga, nykommlingar kan däremot komma med ny smitta.


Varför ska man betala för att bo på en planet som man är född på ?


Du behöver registrera dig eller logga in för att delta i forumet. Det är enkelt och gratis, välkommen : )

* Online just nu

1 041 Gäster, 1 användare (1 Dolda)