hej, jag funderar en hel del pà att tãckodla och jag undrar om ni som tãckodlar brukar fà stora problem med sniglar?
Nej, inte sniglar, men det har hänt att jag har planterat in mossa i rabatten efter att ha använt gräs med mossa i. VARNING! Anders Skarlind: När du lägger ett tjockt lager gräs (5 cm) över potatisen, får du inte problem med mögeltillväxt i gräset då?(Inuti gräset).
Provade att täckodla på hårdare o grusigare mark, det gick bättre ur sorkhänseende, men gav mindre skörd.
Man lägger potatisen på marken(luckra gärna innan) och lägger sen på en halv meter halm ovanpå. Sen behöver man i stort sett inte göra nånting mer än att skörda.
Anders Skarlind: När du lägger ett tjockt lager gräs (5 cm) över potatisen, får du inte problem med mögeltillväxt i gräset då?(Inuti gräset).