Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Hur mycket ger eu-bidragen?  (läst 12105 gånger)

JagArJag

  • Inlägg: 225
    • Småland
Hur mycket ger eu-bidragen?
« skrivet: 12 jan-15 kl 21:40 »
Hej

Det här med eu-bidrag är en djungel för sig, vad kan man tänkas få i slutändan om man har nötdjur (kött)?

Den s.k. "ko pengen" ger ca 1000:- per år per djur som är minst ett år (egentligen 80euro/365=0,22 euro per dag man äger djuret)

Men sen då vad mer finns det för eu-bidrag som man får? Vad får man för varje hektar åker och bete man har? (vet att stödrätterna är värda olika, men alla ska jämnas ut så dom blir värda lika mycket sägs det).
Om en stödrätt ger 1000:- per hektar och år så är det ju lätt att räkna ut vad man får, men vad är en stödrätt värd för åker och vad är den värd för betesmark? (om vi skippar miljöersättningarna för tillfället)

Sen har vi miljöstödet som ger mer bidrag om man har en blomma på södra sidan av en ek osv...

Ni som har köttdjur, vill ni skriva antal djur, antal ha åker, antal åker bete och ca hur mycket eu-stöd ni får totalt per år? Så får man en idé om vad det blir i slutändan. Skriv gärna hur många djur över och under 1 år ni har, t.ex. om ni har kor som kalvar eller om ni köper in djur vid en viss ålder?

Man vill ju inte inte basera verksamheten på stöd, men verkligheten är ju som den är så man behöver nog fundera på det i alla fall.

Tusen tack för hjälpen till er i förväg.

siken

  • Inlägg: 166
    • Blekinge
SV: Hur mycket ger eu-bidragen?
« Svar #1 skrivet: 13 jan-15 kl 21:34 »
Eftersom de flesta stöd ändras nu till år 2015, både avseende regler och betalning, så får vi nog vänta tills alla beslut är fattade innan vi vet vad det blir framöver.
Det är jordbruksverket som håller i det mesta av detta så är nog på dess hemsida man kan få mest uppdaterad info:
http://www.jordbruksverket.se/amnesomraden/stod/jordbrukarstod.4.53b6e8e714255ed1fcc71bd.html
Föder upp myskankor, åsbohöns och gutefår

JagArJag

  • Inlägg: 225
    • Småland
SV: Hur mycket ger eu-bidragen?
« Svar #2 skrivet: 13 jan-15 kl 22:30 »
Att stöd flyttas runt och värden höjs och sänks vet jag, men totalt sett för alla stöden blir det väl ändå inte mer än kanske 80% sänkning?
Frågan är då om man med alla stöd kommer upp i 50k eller 200k om man t.ex. har 50 köttdjur och därtill lagom mycket mark.
Några exempel på olika storlekar av besättningar och stöd vore trevligt för att få en aning om vilka nivåer det kan handla om.

olivia.k

  • Inlägg: 1455
    • Jämtland
SV: Hur mycket ger eu-bidragen?
« Svar #3 skrivet: 13 jan-15 kl 23:15 »
Om en stödrätt ger 1000:- per hektar och år så är det ju lätt att räkna ut vad man får, men vad är en stödrätt värd för åker och vad är den värd för betesmark? (om vi skippar miljöersättningarna för tillfället)

Sen har vi miljöstödet som ger mer bidrag om man har en blomma på södra sidan av en ek osv...

Det är ju samma. Mina stödrätter är värda lika mycket, och värdet används till "gårdsstödet" Gårdsstödet ger ju inte mer pengar för att man sätter stödrätten på en åker istället för på betet. Visst kan man ha olika värden på sina rätter, men som du säger ska de ju under de närmaste åren göra alla rätter värda lika mycket över landet
.
Sen finns det ju en hel del andra stöd man har kunnat söka de senaste åren, som kompensationsbidrag i vissa landsdelar, vallstöd, ekologisk odling, betesstöd, etc. Vissa bönder söker ju inte ens alla stöd de har rätt till. Vissa stöd går att kombinera, och vissa andra inte. Därför är det vanskligt att fråga en småbonde vad han får i stöd, för han kan ha glömt många stöd och söker kanske bara gårdsstödet och vill inte ha stöd med 5 års åtagande. Vad det i slutändan handlar om är att ha väldigt mycket mark att bruka, men vad menar du är "lagom mycket mark" till nöt? Vissa har ju inga djur alls, utan är spannmålsbonde.

Hur mycket Eu-stöd folk får finns ju på internet på en sida, så om du vet hur mycket mark grannen med 50 kor har, så kan du ju kolla upp hur mycket stöd han har fått.

JagArJag

  • Inlägg: 225
    • Småland
SV: Hur mycket ger eu-bidragen?
« Svar #4 skrivet: 13 jan-15 kl 23:32 »
Hmm, vilken sida är det?

olivia.k

  • Inlägg: 1455
    • Jämtland
SV: Hur mycket ger eu-bidragen?
« Svar #5 skrivet: 13 jan-15 kl 23:45 »
Hmm, vilken sida är det?


Se länken nedan. Den har blivit sämre för förra året kunde man välja Sverige, och sen landskap och sen ort, så kunde man bläddra igenom alla bönder i sin by så man inte missar nån. Ibland vet man ju knappt vad bönderna heter, men när man ser deras namn och deras adress så förstår man vem det är.
Numera så verkar den funktionen vara borta, så du får söka på namn i rutan där uppe. Du får ju själv lägga ihop alla stöden under samma år, för de kommer upp på flera rader.

http://farmsubsidy.openspending.org/SE/

JagArJag

  • Inlägg: 225
    • Småland
SV: Hur mycket ger eu-bidragen?
« Svar #6 skrivet: 14 jan-15 kl 10:53 »
Tack tack, var lätt att se vad köttdjursproducenter häromkring får ihop på ett år.
Hade varit intressant att veta vad dom fått stöd för också, men det viktigaste nu var ju att se vad dom får totalt sett :)

mwson

  • Inlägg: 305
    • Dalsland
    • Storuddens Gård
SV: Hur mycket ger eu-bidragen?
« Svar #7 skrivet: 15 mar-15 kl 07:07 »
Den länken visar bara hälften av vad jag fick 2013.
Fru, Barn, Hereford, Nordiska bin och Katt

Karlsdotter

  • Inlägg: 1497
    • Ångermanland
SV: Hur mycket ger eu-bidragen?
« Svar #8 skrivet: 15 mar-15 kl 09:50 »
I år så ska ju alla bidrag sänkas med 45% först . Sedan så ska det läggas till eller dras ifrån så att alla stöd blir lika värda oavsett vart i landet man bor och bedriver verksamhet.
Hårdare krav på förgröning och mångfald i odlandet och mycket mer.

Så nu är det svårt att titta bakåt i tiden och jämföra, för nu vet nog inte nån vad de kommer att få.


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

514 gäster, 2 användare
Gröfre Slissing, spov

* Forum

* Om tidningen Åter



- Makalöst mysig och lärorik tidning för en som tycker om återbruk och självhushållning!
/ PW

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser