Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Gotta till hönsen?  (läst 2152 gånger)

Emelie123

  • Inlägg: 2
Gotta till hönsen?
« skrivet: 10 sep-14 kl 16:09 »
Hej! Är ny med höns men vil ha tips för snacks man kan göra/köpa till dom i vinter :-)

Tacksam för svart! :-)

rosita51

  • Inlägg: 881
    • Skåne
SV: Gotta till hönsen?
« Svar #1 skrivet: 10 sep-14 kl 20:07 »
Jag brukar torka rönnbär som de får under vintern. Under sommaren fryser jag in vinbär att blanda i deras blötmat. När fläderbären mognar, får de det. Nypon kan man också torka och ge dem.

När jag behöver locka in mina höns i hönsgården (de vistas oftast fritt i trädgården), brukar jag ge dem solrosfrön och majs, det är det bästa de vet!

MVH Rosita zon 1

 

Elsebeth

  • Inlägg: 1
    • Skåne
SV: Gotta till hönsen?
« Svar #2 skrivet: 07 okt-14 kl 18:49 »
Plockar nypon till mina höns, de äter dem med stor förtjusning!


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

637 gäster, 2 användare
Berberis, iberisk

* Forum

* Om tidningen Åter



- Snubblade över tidningen på biblioteket häromdagen. Blev kvar till stängning och lånade till slut hem sista årgången. Så intressant läsning!
Både jag och min man har saknat en tidning med "mer djup" och mindre gloss. Kul att lära sig mer om intressanta, nödvändiga ämnen.
Även om tidningen är fin...
/Jeanette

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser