Under dosera avmaskning.

Startat av Nina K, 05 Aug-14 kl 18:11

Föregående ämne - Nästa ämne

0 Medlemmar och 1 Gäst tittar på detta ämne.

Nina K

Har nu i efterhand upptäckt att jag gett för liten dos avmaskning. Missa att getter ska ha dubbel så stor dos jämfört med får. Vad gör man? Väntar en tid och ger igen eller ge andra halvan? En är killing på 4 mån och en äldre dam.

PantaRei

Det värsta du kan göra ur resistenssynpunkt är att ge en halv dos till. Om du vill undvika resistensproblem bör du ge en full dos avmaskningsmedel nu innan de överlevande parasiterna har hunnit föröka sig. 

skräptanten

Vad är det för parasit/er du avmaskar mot?
Mjölk ger starka ben. Ekeby-utgödsling ger starka armar också.

Nina K

Misstanken är antingen bandmask eller springmask men har inte fått det bekräftat genom prov. Bara sett vita rester hos den äldre och den lille har varit lös i magen några dagar. Sedan verkar de alla inte lägga på vikt trots att de får kraftfoder så bestämde idag att avmaska alla.

olivia.k

Citat från: Nina K skrivet 06 Aug-14 kl 22:37
Misstanken är antingen bandmask eller springmask men har inte fått det bekräftat genom prov. Bara sett vita rester hos den äldre

Fast sånna maskar som man ser i avföringen är harmlösa har jag läst på fårsidan på facebook. Kan man ens få bort dem med avmaskningsmedel? Eller är de inte redan borta hos djuret när man ser dem i gräset? Det man hittar i träckprov annars är ju inte mask, utan bara ägg från andra parasiter som sitter i magen på djuret. Ägg som är för små för att uppfattas av ögat.

När jag sökte på veterinärsidan hittade jag detta: "Springmask är vanlig hos get, men anses harmlös.

Moniezia expansa, bandmask, är relativt harmlös, och torde inte orsaka några kliniska problem."

http://sva.se/sv/Djurhalsa1/Get/Endemiska-sjukdomar-hos-get-erval/?lid=36620

anette i bugared

Skicka ett träckprov och få svar på om du verkligen behöver avmaska......................
Den natten jag föddes var skärtorsdagsnatt, nu slåss jag mot ondskan och värnar den svage. Mitt redskap är viljan, en kvast och en hatt.
Den natten jag föddes var skärtorsdagsnatt.

skräptanten

Håller med anette! Avmaska efter träckprov. Att djur är magra kan ha andra orsaker än att de har parasiter. Och ha en bra betesväxling för att i största möjliga mån förebygga parasitproblem :) .
Mjölk ger starka ben. Ekeby-utgödsling ger starka armar också.

Doris och Börje

Citat från: anette i bugared skrivet 07 Aug-14 kl 09:16
Skicka ett träckprov och få svar på om du verkligen behöver avmaska......................
Nickar och håller med!
Var det en veterinär som skrev ut avmaskningsmedel utan att ha sett träckprovsresultatet??
Bor på min lilla gård med min stora familj!


Du behöver registrera dig eller logga in för att delta i forumet. Det är enkelt och gratis, välkommen : )

* Online just nu

466 Gäster, 5 användare
Hantverkaren, torpjens, Anders Flix, Galaxie, Gnu