När det gäller bakaxeln på Citroën Berlingo (och Peugeot Partner som är i princip identisk) så finns det firmor i Östeuropa, t ex Polen, som serierenoverar sådana till bra priser - drygt 3000 kr + frakt. Man får såklart själv göra sig besväret med att ta bort och sätta dit bakaxeln och flytta över bromsar och andra lösa delar. Andra symptom på dålig bakvagn är om det knäpper, knakar eller klonkar bakifrån när man kör över t ex farthinder eller om det känns som om bakfjädringen låser sig och bilen blir onormalt stötig i vissa lägen.
Ur rostsynpunkt verkar dessa som sagt klara sig bättre än de flesta andra hantverkarbilar. Det enda man bör se upp med är förstärkningsbalkarna under framdelen av golvet, de kan bli kexiga längst fram. Möjligen också framvagnsbalken.
En sak man ska se upp med - speciellt om man inte är beredd att meka själv - är läckage i värmepaketet, visserligen är värmepaketet billigt som reservdel men det innebär ett par dagars skruvande innan man har bytt det - dvs orimligt dyrt om man ska låta en verkstad göra det och gott och väl i klass med vad alla gamla fördomar om svåråtkomliga värmepaket på Volvo 140 och 240 säger.
Tekniskt sett så bygger de här bilarna på beprövade komponenter som redan hade varit i produktion för Citroën och Peugeot personbilar (t ex Citroën ZX och Xantia, Peugeot 306) i flera år innan Berlingo/Partner började säljas kring 1997. Det gör att redan första årsmodellen var i princip fri från barnsjukdomar.
Undvik de modernare dieselmotorerna med s k Common Rail -system (det brukar vara frågan om 2,0 l-motorer och det står som regel HDi på bakluckan) , de har en tendens att kunna råka ut för dyra haverier i bränslesystemet. Alla bensinare och de gamla 1,9 l -dieslarna är dock hundraprocentigt pålitliga, till priset av något högre bränsleförbrukning och, för dieslarna, otrevligare avgasutsläpp.
En störande sak med många små transportbilar är att skåpet är så kort. På Berlingo/Partner ca 150 cm i golvnivå och sen blir det kortare längre upp eftersom lastförskjutningsskyddet lutar bakåt. Ska man frakta långt gods eller vill kunna övernatta i skåpet kan det vara idé att fundera på ett nummer större bilar (Citroën Jumpy, Peugeot Boxer etc).