Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

 

Författare Ämne:  Höna "ställer" tupp???  (läst 579 gånger)

treeteller

  • Inlägg: 32
    • Skåne
Höna "ställer" tupp???
« skrivet: 11 maj-14 kl 09:03 »
Kan nån förklara detta beteende vid parning? Min tupp William sätter på lilla Sötis. Han stiger av. Då vänder sig Sötis om, går intill honom sidlänges, sträcker sig upp och tittar honom stint i ögonen. De står så en stund, helt stilla. Sen går hönan, men William står kvar helt paralyserad. Som en stillbild flera minuter. Sötis blir förbryllad och går tillbaka till honom och pickar på hans näbb för att få honom att vakna. Hon får picka några gånger innan han plötsligt ruskar på sig och kommer till liv igen. Han var i trance. Vad är detta? Det var första gången jag såg det. Nån som vet?


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

604 gäster, 2 användare
Stengrim, ckell

* Forum

* Om tidningen Åter



- Den nya tidningen var t.o.m. skön att hålla i.Har även omslagets papper blivit lite annorlunda? Jag skriver lite annorlunda eftersom det är trevlig igenkänning i det som är väsentligt-nyttig läsning.Från min Växjöhorisont så var det trevligt att se Maja Söderberg och Nybrukarna. Lycka till med fortsättningen!
/John Moberg

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser