Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Emalj  (läst 4354 gånger)

Fiddler

  • Inlägg: 38
Emalj
« skrivet: 23 okt-13 kl 21:43 »
Vet någon hur länge det tar att bränna emalj på metall. jag hade tänkt göra en emaljerad hussiffra? Tempen är 850 grader men jag hittar inte tiden

torbjorn

  • Medlemsadmin
  • Inlägg: 14066
    • Medelpad
SV: Emalj
« Svar #1 skrivet: 24 okt-13 kl 07:52 »
Jag vill minnas att när man höll på med emaljering i skolslöjden en gång i tiden, så behövde man inte vänta någon speciell tid utan när man såg genom titthålet i ugnen att emaljpulvret hade smält och flutit ut ordentligt så var det klart.

Fiddler

  • Inlägg: 38
SV: Emalj
« Svar #2 skrivet: 24 okt-13 kl 10:48 »
Ja man tycker ju att det borde gå ganska fort i och med att det ligger ytligt men det borde finnas någon rikttid. Jag lyckas inte att googla fram något i ämnet.


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

495 gäster, 1 användare
torbjorn

* Forum

* Om tidningen Åter



- Var väldigt intressant att läsa om vinterskörd. Så blir att försöka sig på det iår. Även mitt intresse för permakultur har väckts och jag hoppas på att det kommer fler artiklar om detta ämne och hur man kan starta upp det hemma.
/Sanna J

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser