Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

 

Författare Ämne:  Värphybrider  (läst 1015 gånger)

Flooden

  • Inlägg: 85
    • Dalarna
Värphybrider
« skrivet: 28 aug-13 kl 23:09 »
Har inte förstått mig på det här med värphybrider. Om man kläcker en kyckling ur ett Bovanägg blir det en bovankyckling då eller?

Stellan_J

  • Inlägg: 882
  • Våga vägra dv. kochin
    • Halland
SV: Värphybrider
« Svar #1 skrivet: 28 aug-13 kl 23:26 »
Har inte förstått mig på det här med värphybrider. Om man kläcker en kyckling ur ett Bovanägg blir det en bovankyckling då eller?

Det blir ingen Bovan ur ett bovanägg.
Man har inte alla hönsen hemma om man väljer dv. kochin för självhushållning

skogsbonne

  • Inlägg: 802
    • Värmland
SV: Värphybrider
« Svar #2 skrivet: 29 aug-13 kl 09:35 »
bovan lohman mfl är som att blandraser har ett namn. Kläckaren man fram kycklingar efter hybrider så blir det generation 2 och dom kommer ärva många bra egenskaper men inte riktigt lika bra som mamman


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

633 gäster, 2 användare (1 dolda)
sayerbýr

* Forum

* Om tidningen Åter



- Den nya tidningen var t.o.m. skön att hålla i.Har även omslagets papper blivit lite annorlunda? Jag skriver lite annorlunda eftersom det är trevlig igenkänning i det som är väsentligt-nyttig läsning.Från min Växjöhorisont så var det trevligt att se Maja Söderberg och Nybrukarna. Lycka till med fortsättningen!
/John Moberg

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser