Förmodligen är det frågan om att du skärmar av signalen från sändaren på olika sätt när du rör dig i närheten av radion, så att den då och då blir för svag för att det ska låta bra.
Om du bor i lägenhet med centralantenn eller kabel-tv, så föreslår jag att du kopplar eventuellt uttag för yttre antenn på radion till centralantennuttaget.
Ett annat bra knep är att, om radion är nätansluten, placera den så att nätsladden får fungera som "motvikt" till antennen. Helst bör den gå vågrätt på en halv till en meter närmast radion, och vinkelrätt mot riktningen till sändaren. Dra ut eventuell antenntråd i motsatt riktning mot nätsladden.
Är det en batteridriven radio så kanske det går att ansluta en jordlina till ev hörlursuttag eller liknande och lägga ut på samma sätt.