Första gången på denna sida, hoppas ni vill hjälpa mig i mina funderingar

Jag har en önskan om att så småningom skaffa afrikanska dvärgetter eller någon mellanstor getras som är snäll och lätt att få tam. Detta till en början pga intresse och för att få hjälp med att beta av det sommarbete vi har. Vår gård är inte stor och betet drygt 1 ha men det är för mycket för våra shetlandsponnyer att hålla efter en hel sommar. Vi har tidigare haft några får och det funkade bra det med.
Däremot har vi en ganska flack gräshage. Där finns ett mindre område i hagen med stenig mark/stenröse med höga och låga stenblock och glesa björkar. Vi har vindskydd till ponnyerna och bygger då såklart ett till åt getterna. Stängsel är jag helt inne på att vi får komplettera med som passar djurslaget.
Däremot finns ju här ingen slyskog som de kan äta till. Ev kan jag fråga grannar om vi får hägna in deras slyskog men äter getterna även mycket bark? Det är kanske inte lika populärt då jag tror de vill ha tillväxt också... Vi bör ju kunna få tag i sly hur som helst att lägga in till getter och hästar under sommar/höst.
Vintertid står de inne i box i kallstall ca 10-15 kvm och ev vinterhage/inhägnad gårdsplan med snöhögar.
Vad tror ni, kan det fungera med några getter hos oss, eller är får bättre?