Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Hönsskiten  (läst 1005 gånger)

kvibille

  • Inlägg: 29
  • Sport me' fart, agility så klart
    • Halland
    • Briemates kennel
Hönsskiten
« skrivet: 27 sep-12 kl 16:55 »
Hönsskiten skall ju vara ett bra gödsel, kanske tom. det bästa. Jag har nu sparat ett kärl (80-100l) med rent hönsbajs som jag skrapat ifrån deras bajsplatta  från i våras. Hur går man tillväga med det, ska det ligga öppet el. kan man ha kvar det i kärlet m. locket på. Ska det "bränna". innan man anväder det på våren. Golvströet med kutterspån  blandat med skit o fjädrar slänger jag, blir ju hur mycket som helst. Tacksam för svar från en Brahma o Faverollägare.
Bor sedan -07 på landet 1,5 mil norr om  Halmstad med fru, Ingela och fyra schapendoes hundar, Jackie, Tuva, Peggie o Dansa + en briard Kita. Två katter Casey o Mysan. Har fyra utflugna "kycklingar" och nu skaffat 8st Brahma och 4 st Faveroller.

09

  • Inlägg: 175
    • -
SV: Hönsskiten
« Svar #1 skrivet: 27 sep-12 kl 17:07 »
Jag brukar skrapa "bajsbrädan" i hönshuset en gång i veckan, och lägga gödslet på en stor platsduk där det får torka. Sedan samlar jag det i hinkar som jag förvarar i växthuset, utan lock.

En del blandar jag ner i rabatterna och en del brukar min sambo blanda med vatten och gödsla gräsmattan med. Det är perfekt till gräsmattan, nästan all mossa försvinner. Men man får klippa gräset ofta. ;)



 


Dela detta:

* Inloggade just nu

533 gäster, 3 användare
torbjorn, javill, karsan

* Forum

* Om tidningen Åter



-  Nya tidningen "goare" att läsa. Innehållet lika intressant som det varit de 14 år vi haft den. Lycka varje gång den kommer i lådan ! :-D
/Magdalena Gustavsson

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser