måla oljehärdade skivor? + täppa igen skarvar.

Startat av Hawkmist, 01 Sep-12 kl 08:34

Föregående ämne - Nästa ämne

0 Medlemmar och 1 Gäst tittar på detta ämne.

Hawkmist

Nu har jag läst alla inlägg jag kunnat hitta om att måla i hönshus. Men jag har iaf inte förstått om det alls går att måla de oljehärdade skivorna (minns inte om det är masonit el plywood, blandar ihop dem). Jag har varit helt inne på kalk innan vi bestämde oss för de här skivorna, men jag antar att kalk inte fäster. Fäster linoljefärg? Ska jag inte måla? Klarar de sig utan målning är det ju smidigt, men det ser lite dystert ut.
Sen funderar jag oxå på vad jag ska foga med mellan skivorna, alltså i skarvarna o hörnen. Silikon? Latexfog kanske om man ska måla? Eller finns det nått bättre alternativ?
Tacksam för tips! /Linda

Blötsnö

Antar att det är masonit du menar och de går bra att måla med traditonell linoljefärg, de suger ju inte åt sig färgen direkt så måla riktigt tunt och låt torka ordentligt mellan strykningarna så ska det gå bra!

Kelpie


Angående skarvar så hittade jag tejp på färghandeln - lite som silvertejp.. fast i det här fallet vit och lite blankt  (obs. inte maskeringstejp) som jag har använt där det är vitmålad. Det tog sekunder att eliminera skarvar och är lätt att torka av.
Hönshus inredning
Höna Hem
www.honahem.com

BELLAS LANTLIV

Hej.
Kan inte svara på om målningen av masonitskivorna.
Men jag målade med kalkfärg på osb-skivor i vårt hönshus, det blev kanon!
Till skarvarna använde jag latexfog.

Lycka till med målandet!

Pullarius

Jag målade masoniten med kalk vilket inte var helt lyckat då masoniten bucklar sig allt efter luftfuktighet. Det flagade och föll av och såg hemskt ut. För att rädda det hela så målade jag fläckarna med tapetklister som jag lät bli halvtorr. Därefter målade jag över det hela med kalk. Det funkade att laga på det viset.

Men skulle jag börja om från början så blev det linoljefärg.
Bor efter att jag gått i pension i en om och tillbygd sommarstuga nära Rasbokil i Uppland med Hedemorahöns


Du behöver registrera dig eller logga in för att delta i forumet. Det är enkelt och gratis, välkommen : )

* Online just nu

335 Gäster, 0 användare