Får och öppet vatten

Startat av djurskydd, 10 Maj-12 kl 20:08

Föregående ämne - Nästa ämne

0 Medlemmar och 1 Gäst tittar på detta ämne.

djurskydd

Den allmänna uppfattningen verkar vara att OM vi ska stängsla mot vattnet ska det ske, inte pga att fåren ska simma iväg, utan för att vargen inte ska simma in. Tack för era svar, då har jag koll på läget.
Bor med make, barn, rya- och gutefår, katter, kaniner, kalkoner och höns mellan nor och fjärd i vackra Häggvik, Höga Kusten.

Trandans

Det beror också lite på hur marken ser ut, är det mycket sankmarker, översvämmningsmarker, så kan det vara bra för fåren att ha det stängslat eftersom varken klövar eller mage vill ha gegg...

ulfg

Om det är "bottenlös dy" i sanka marker och utmed strandkanter är det enligt min mening farligt för får och måste stängslas bort. De kan fastna och inte orka ta sig upp. Hade 1 tung, dräktig tacka som på vårkanten skulle ta sig över ett nygrävt dike med lös botten. Hon fastnade och lyckades faktiskt drunkna.
Mångsysslare med 12 gutefår norr om Varberg.

pyromanen

Dom allra flesta som har får och betesmarker mot nån sjö/strandäng här i Värmland har inget stängsel mot vattnet, det brukar inte behövas.   Om man bor i vargrevir och är orolig för angrepp och väljer att sätta upp rovdjursavvisande stängsel sätter man såklart mot sjön också, för att få så bra skydd som det går.

Dom gångarna det annars kan vara vettigt att stängsla bort vatten är om det finns stor leverflundra i vattendraget, om vattnet i nån pöl är för dåligt så fåren riskerar bli sjuka av att dricka det eller om det är en djup pöl där ett får riskerar fastna/drukna/skada sig. 

Gutefår

Hej.
Oj vilka diskussioner, jag bor också vid en sjö och har ca 50 får, har aldrig stängslat mot vattnet de dricker där nere. Däremot vintertid är de nödvändigt tycker jag, inte så kul om de bestämmer sig för att ta en utflykt kanske. Men de är väl värst på vår kanten. Tror inte de finns några djur som går långt från fodret om de inte blir väldigt skrämda=)Lycka till med stängslandet och gör de  du finner bäst själv. Mvh Kicki

Snarrbon

Jag hade får gående som drak vatten i en mindre damm. De hade tillgång till friskt vatten också. men de trampade runt på samma ställe vilket resulterade i en väl utvecklat klövröta. Fårveterinären menade att det var detta som hade fått bakterierna att få fäste. Så om det inte är stenigt på strandbredden tycker jag du skall stängsla. Mina nya får kommer inte i närheten av vattnet.
Bor på gård i skogen med sambo, dansk-svensk gårdshund,  kat, genbanksanslutna gotlandskaniner, genbanksanslutna Åsbohöns och Klövsjöfår även dom genbanksanslutna.


Du behöver registrera dig eller logga in för att delta i forumet. Det är enkelt och gratis, välkommen : )

* Online just nu

509 Gäster, 2 användare (2 Dolda)