Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Smultron  (läst 1545 gånger)

Åkerfräken

  • Inlägg: 22
  • Utbildad djurskötare och konstnär
    • Finland
Smultron
« skrivet: 03 apr-12 kl 20:58 »
Har en burk med smultron i frysen som jag plockade förra sommaren  ::) ca 1 liter. Någon som har ett trevligt smultronrecept att dela med sig av? Vill ju göra nånting speciellt av dem när jag fick så fin skörd!
Bor på landet och odlar kryddväxter. Jag har höns och skrattduvor.

svartorkidee

  • Inlägg: 215
    • Västergötland
SV: Smultron
« Svar #1 skrivet: 05 jun-12 kl 20:27 »
...lite sent att svara på detta kanske då jag antar att dom är uppätna  ;) men man ska inte försöra smultron med tillagning, endast socker å grädde får tillsättas  :-[  ;D

 

Malines här igen

  • Gäst
SV: Smultron
« Svar #2 skrivet: 05 jun-12 kl 20:45 »
Jupp. Smultron förlorar massor på att värmas. Men mixade smultron med lite socker är vääääääldigt gott till glass.


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

661 gäster, 0 användare

* Forum

* Om tidningen Åter



- Att jag läst samtliga gamla nummer som fanns att få tag på för utlåning av denna tidning säger väl en hel del om vad jag tycker om den. En del av dem har jag lånat flera gånger. Jag älskar tidningen! Den är idérik, hoppingivande, livsbejakande, inspirerande och informativ och får mig att sjuda av iver och verksamhetslust. Jag kommer att köpa gamla nummer några i taget och nu är det verkligen dags att starta en prenumeration!
/Anneli

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser