Vad har du sått/planterat idag?

Startat av ChristinaR, 25 Mar-12 kl 17:06

Föregående ämne - Nästa ämne

0 Medlemmar och 1 Gäst tittar på detta ämne.

Varg-älva

Lök, spenat och rosa slöjblommor.

De rosa kommer att bli fina mot spenaten....  ;D

Huggorm

Morötter, mangold och lök här, men det är nog väl sent för löken. Tio eller femton stånd sparrispotatis också, bara för skojs skull.

ChristinaR

Citat från: Ett svart får skrivet 20 Maj-12 kl 20:48
Morötter, mangold och lök här, men det är nog väl sent för löken. Tio eller femton stånd sparrispotatis också, bara för skojs skull.

Du kan ju alltid ha den som färsklök om den inte hinner mogna. Jag satte ett rejält gäng bortglömda sättlökar häromdagen, de kanske inte hinner mogna till att spara, men vi äter kopiösa mängder färsklök under sommaren, så den lär nog gå åt.  :)

Har sått bönor idag: rosenbönor, borlottibönor och en sista omgång bondbönor. I morgon blir det ett gäng vaxbönor och kanske något mera. Och så har jag satt några smultronplantor som var bortrensade, lagda i en spann och totalt bortglömda. Men det verkar vara bra liv i dem, så nu har de fått ett nytt hem.  :)

Huggorm

Citat från: ChristinaR skrivet 20 Maj-12 kl 21:29Du kan ju alltid ha den som färsklök om den inte hinner mogna. Jag satte ett rejält gäng bortglömda sättlökar häromdagen, de kanske inte hinner mogna till att spara, men vi äter kopiösa mängder färsklök under sommaren, så den lär nog gå åt.  :)
Men det här var inte ens sättlök, utan frö. Nåja, får vi en lång och mild höst så går det kanske, och som du säger så går det ju fint att äta färskt  :)

ChristinaR

Citat från: Ett svart får skrivet 20 Maj-12 kl 21:46
Men det här var inte ens sättlök, utan frö. Nåja, får vi en lång och mild höst så går det kanske, och som du säger så går det ju fint att äta färskt  :)

Aha. Har aldrig sått lök från frö. Nå, du får väl rapportera hur det går!

ullabulla

Snön från trädgårdslandet har försvunnit för några dagar sen och det har blivit preparerat med gödsel och fräst, morötter är planterade idag. Resten får nog vänta några dagar till. ;D
Lite sen vår uppe i norr och jag blir liiiite avis på allt som redan såtts i era trädgårdsland.
Paprikan, chilin och majsen väntar på att få komma ut på altnen  mot solväggen men än så länge får den komma in på natten.
Det kliar i fingrarna att få plantera mera.
Är hushållerska åt Dv.cochiner, 3 hundar ;)

Uddabudda

Potatis! Rocket och Asterix, samt ekologisk Sava och Ovatio.

Samt morötter, lök och bönor.
Självhushåll till nytta och nöje

ChristinaR

Vaxbönor och några dvärg-gråärter som en alternativare delat med sig av. Kompletteringssådd av sockerärter. Och frilandsgurka i pallkrage under glas.

skarmyra

CitatCitat från: Ett svart får skrivet Igår kl. 21:46

    Men det här var inte ens sättlök, utan frö. Nåja, får vi en lång och mild höst så går det kanske, och som du säger så går det ju fint att äta färskt  :)
Kan man inte använda den som sättlök nästa år i så fall? tycker att jag hört det...?
Här har iaf såtts spräcklig majs, blomsterbönor, gröna bönor och luktärt idag. ...vi är väl kanske också lite sena :)
sembrar una planta es crear una vida

christelle

Igår kom tomater och en kalebass ut på friland, idag har sockermajsen och gul och grön squash kommit ut i landet - längtar redan efter grillad majs och squash  :D
The woods are lovely, dark and deep.
But I have promises to keep,
and miles to go before I sleep.   R. F.

Huggorm

Citat från: skarmyra skrivet 21 Maj-12 kl 20:54
Kan man inte använda den som sättlök nästa år i så fall? tycker att jag hört det...?
Det kanske blir rejäl sättlök som gör att jag får lök extra tidigt nästa år  :)

skarmyra

sembrar una planta es crear una vida

Varg-älva

Lapin puikula, sallat, dill. persilja och gurkört.

ChristinaR

Citat från: Varg-älva skrivet 26 Maj-12 kl 15:21
Lapin puikula,

Är vad??  ???

Planterat ut majs. Funderar på att sätta ut kålplantorna också, om jag orkar mecka med insektsskydd...

Varg-älva

Citat från: ChristinaR skrivet 26 Maj-12 kl 15:58
Är vad??  ???

Lapin puikula är en sorts mandelpotatis. Odlas i lappland.
Den är rätt liten, mycket mjölig och mycket god.

amillacan

Idag åker det ner rödbetor, vaxbönor, slingerkrasse och luktärt i landet. Igår åkte majsen, gurkan o tomaterna ut men de har vit fiberduk på sig och en fleecepläd på natten. Är det någon som vet om majs klarar lite frost?
Lever livet på landet på en 1800-tals skånegård i behov av renovering. Händig sambo och barn finnes. Odlar grönsaker. Finns Dansksvenska gårdshunar, Åsbohöns och katter.

Sponny

Jag har fått 20 kilo bintje i backen tillsammans med palsternacka, ännu mer morötter och bondbönor.
Homer Simpson: Att försöka är det första steget mot misslyckande." Och jag ger mig inte, vad är det för fel på mig....

K@rin

Har sått lite pö om pö, rödbetor, rädisor, gräslök såddes förra veckan, tomaterna fick kommma ut lite för tidigt, men jag tror de överlever, har planterat ut physalis i kruka, sådde morötter, dill, ringblommor, sättlök idag, lite sent men det blir vad det blir. Squash och bönor får vänta lite.

evamarta

Citat från: ChristinaR skrivet 26 Maj-12 kl 15:58
Funderar på att sätta ut kålplantorna också, om jag orkar mecka med insektsskydd...

Jag började i andra änden... Satte ut plantorna först, och funderar nu intensivt på hur jag ska få till nåt insektsskydd...  ::)

Hur ska jag göra? Fiberduk kostar ju fan pengar!
evamarta@live.se
0767-933525

ChristinaR

Citat från: evamarta skrivet 26 Maj-12 kl 17:58
Jag började i andra änden... Satte ut plantorna först, och funderar nu intensivt på hur jag ska få till nåt insektsskydd...  ::)

Hur ska jag göra? Fiberduk kostar ju fan pengar!

Jag vet inget annat än fiberduk som funkar någotsånär. Somliga använder billiga tunna gardiner från IKEA. Om du har bärnät så går det också att använda, men det får inte ligga an mot plantorna, då kommer fjärilarna åt att lägga ägg i alla fall...

I år tänker jag sätta kompostgaller runt kålen och täcka med fiberduk. Sätter lök och blommor i närheten, för att kanske förvilla lite... f*n tro't.  ::)


Du behöver registrera dig eller logga in för att delta i forumet. Det är enkelt och gratis, välkommen : )

* Online just nu

1 669 Gäster, 0 användare