Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Lamm som är svagt i lederna  (läst 1395 gånger)

moppe

  • Inlägg: 180
Lamm som är svagt i lederna
« skrivet: 19 feb-12 kl 17:22 »
Har ett flasklamm som nu är 9 dagar, hon har genomlidit selenbrist men blivit bättre och varit riktigt pigg och glad och ätit massor i ett par dagar nu. För en stund sedan såg jag att hon plötsligt blivit hjulbent fram för allt på ena fram men hon verkar vek i lederna, vad kan detta bero på. Hon blev idag även insläppt till de andra igen men tror inte att hon har fått någon smäll som orsakat detta.

vallhunden

  • Inlägg: 3009
    • Västergötland
SV: Lamm som är svagt i lederna
« Svar #1 skrivet: 19 feb-12 kl 17:37 »
D-vitaminbrist ??? ???
Lite AD-droppar kan ju inte göra ont...
Kvinna som bor själv på landet med ett 30-tal tackor (Gotlandsfår) och 3 Border Collies.

moppe

  • Inlägg: 180
SV: Lamm som är svagt i lederna
« Svar #2 skrivet: 19 feb-12 kl 18:19 »
Hur mycket kan man ge av det? Har gett D-vitamindroppar + B-vitamin i 5 dagar och nu hållt uppe i två dagar.


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

866 gäster, 0 användare

* Forum

* Om tidningen Åter



- Tidningen åter har jag läst i några år som prenumerant innan dess läste jag hos vänner. Genom åren har jag utvecklats det har även tidningen och att ledaren skrivs av en så härlig och äkta människa som erkänner att man ibland får ge upp och tänka om. ALLA borde ha tidningen!
/ Maria

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser