Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

 

Författare Ämne:  "Rik på riktigt" - bra bok?  (läst 2953 gånger)

Naturliv

  • Inlägg: 1222
    • Södermanland
"Rik på riktigt" - bra bok?
« skrivet: 18 nov-11 kl 13:12 »
Har ni läst boken "Rik på riktigt"?
Jag hittade boken på nätet och undrar om den är värd att läsa. Om du har läst den eller hört något om den får du gärna skriva några ord.

http://tidsverkstaden.se/hallbar-livskvalitet/var-bok-rik-pa-rikigt/
Tänk om man kunde vara som de livskraftiga maskrosorna - och växa vidare och må gott trots asfalt och betong

Livspusslet

  • Gäst
SV: "Rik på riktigt" - bra bok?
« Svar #1 skrivet: 25 nov-11 kl 15:18 »
Har ni läst boken "Rik på riktigt"?
Jag hittade boken på nätet och undrar om den är värd att läsa. Om du har läst den eller hört något om den får du gärna skriva några ord.

http://tidsverkstaden.se/hallbar-livskvalitet/var-bok-rik-pa-rikigt/


ja jag tycker den är jättebra!!!

Naturliv

  • Inlägg: 1222
    • Södermanland
SV: "Rik på riktigt" - bra bok?
« Svar #2 skrivet: 21 dec-11 kl 09:59 »
Nu har jag läst några kapitel i boken och den väcker många tankar kring vad som är viktigt i livet. Vad innebär det att bli rik på riktigt? Boken ger inga svar hittills, men många frågeställningar som jag själv kan fundera på för att komma fram till hur mitt liv kan bli fyllt av för mig meningsfulla sysslor, upplevelser, saker eller tid.

I boken citeras Hasse och Tage när de säger att: "Livet är som en påse - tomt och innehållslöst". Det kan låta trist, men det öppnar upp för att fylla livet med en massa godsaker. Fast först måste man kanske tömma påsen från gammalt skräp.

En bra och tänkvärd bok som jag varmt rekommenderar. Kanonbra julklapp också! Passar de flesta i livets olika skeden.
Tänk om man kunde vara som de livskraftiga maskrosorna - och växa vidare och må gott trots asfalt och betong

eremit

  • Gäst
SV: "Rik på riktigt" - bra bok?
« Svar #3 skrivet: 21 dec-11 kl 16:00 »



Det verkar mycket intressant med helt spektrum av företeelser precis som jag satt och tänkte och kände mig lite moloken! :)

Talgoxen

  • Inlägg: 7
    • -
SV: "Rik på riktigt" - bra bok?
« Svar #4 skrivet: 16 feb-12 kl 11:45 »
Vill bara stämma in i hyllningskören, boken är suverän och en jag ofta återkommer till. Har läst flera i ämnet men den här är på något sätt den som tilltalar mej bäst. Kanske för att jag läste den först och kunde bocka av aha-upplevelse på aha-upplevelse. Det finns en sajt kopplat till boken också men den är inte lika matnyttig.


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

420 gäster, 0 användare

* Forum

* Om tidningen Åter



- Att jag läst samtliga gamla nummer som fanns att få tag på för utlåning av denna tidning säger väl en hel del om vad jag tycker om den. En del av dem har jag lånat flera gånger. Jag älskar tidningen! Den är idérik, hoppingivande, livsbejakande, inspirerande och informativ och får mig att sjuda av iver och verksamhetslust. Jag kommer att köpa gamla nummer några i taget och nu är det verkligen dags att starta en prenumeration!
/Anneli

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser