Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  varför sadel?  (läst 1821 gånger)

drömmer

  • Gäst
varför sadel?
« skrivet: 28 sep-06 kl 11:07 »
Hej
Jag är lite nyfiken på det här med hästar.... är dock helt ny inom området men jag letar med ljus och lykta efter tillfällen att lära mig mer. Målet är att en dag ha en egen gård som brukas med hjälp av häst.

Använder man sadel för ryttarens eller för hästens skull?

Vad är skillnaden mellan en "nordsvensk" och en "nordtravis" ?(lite osäker på stavningen, hoppas ni förstår vad jag menar)

/Jenny

 

Falin

  • Inlägg: 1794
    • -
Re:varför sadel?
« Svar #1 skrivet: 28 sep-06 kl 11:36 »
Jag använder sadel främst för min egen skull, annars skulle jag inte bli kvar så länge på min tämligen lättskrämda häst...  ;) En bra sadel fördelar dessutom ut trycket från ryttaren jämnt över ryggen.

Nu är jag inte någon expert på just nordsvenskar, men det finns två typer inom rasen: den ena används till trav och är nättare och lättare i kroppen än den nordsvensk som traditionellt används till tex skogskörning. På rasföreningens hemsida kan du säkert läsa mer, www.nordsvensk.com

Guran

  • Inlägg: 330
    • Lappland
Re:varför sadel?
« Svar #2 skrivet: 29 sep-06 kl 21:58 »
Sadeln är till för att fördela tyndgden rätt över hästens rygg samt för att vara bekväm/bra för ryttaren.

Kallblodig travare och nordsvensk brukshäst heter det sedan 60-talet; det finns alltså två olika raser numera som kan vara väldigt lika (eller olika). Men vi brukar slarva med de rätta beteckningarna, tydligen är vi slarvigast här uppe i norr. (En "nordis" brukar många säga om bägge raserna här uppe.)
« Senast ändrad: 29 sep-06 kl 21:58 av görsågotthankan »


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

431 gäster, 1 användare
javill

* Forum

* Om tidningen Åter



- Var väldigt intressant att läsa om vinterskörd. Så blir att försöka sig på det iår. Även mitt intresse för permakultur har väckts och jag hoppas på att det kommer fler artiklar om detta ämne och hur man kan starta upp det hemma.
/Sanna J

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser