Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  hur mycket mat ska han ha??  (läst 7956 gånger)

lusen2008

  • Inlägg: 153
    • Uppland
hur mycket mat ska han ha??
« skrivet: 26 jul-11 kl 21:10 »
har en gotlandskanin hane på 10veckor, men osäker på hur mkt mat ja ska ge han, han va rätt smal när ja tog hem han för 1½vecka sen, men har nu rund mage.. han får morötter, 4kornskross (de ända ja hitta i mindre förpackning, saltå kvarn -han åt kornkross hos uppfödarn)  torkat bröd, färskt grös och blad,kvistar och lite hö, ger ja för mkt hö lämnar han och kissar och bajsar i de, han äter ungefär en näve om dan.. mer färskt gräs och blad..

har provat frukt och andra grönsaker, men de vill han inte ha..  :(

lusen2008

  • Inlägg: 153
    • Uppland
SV: hur mycket mat ska han ha??
« Svar #1 skrivet: 28 jul-11 kl 22:59 »
okej, men hur länge vågar man låta gräset ligga kvar i buren då? så de inte jäser, är ju sån luftfuktighet här nu så gräset är inte helt torrt.. plockade maskrosblad idag,men har bilen rätt nära så ja vill skölja dom, sen lägger ja dom på hushållspapper och torkar av dom lite.. gräs deremot kan ja ta längre in på tomten där inteb ilen är lika nära.. men där finns inga blad.. kan tillägga   att vi har gammal bil 1965-1989 så de är mer orena avgaser än dagens bilar..

Januschka

  • Inlägg: 1365
  • Alla är vi främlingar nästan överallt
    • Västmanland
SV: hur mycket mat ska han ha??
« Svar #2 skrivet: 29 jul-11 kl 00:22 »
Hej!

Låter som om han blir bortskämt  redan... hö  ska det vara och färsk grönt! Vet inte hur stor tomt du har men har du ett hörn med tistlar, karborre och gräs, kanske röd klöver klarar du dig bra länge.

Om du tycker att han behöver spannmål nu under sommaren köp det hos ett billigare ställe och satsar sparade pengar på en saltsten och stoooooor bur ;)  Kvistar av sälg och äpple brukar var omtyckt.. om inte nu  vänta till vintern. Gran fungera också för många kaniner.

Har han rund mage för gräsets skull är det okej - blir han fet är det icke önskvärd.

Har ett öga på honom - rund mage och tydlig synliga höftben kan vara ett problem OM det kombineras med en rund rygg där ryggraden känns.

/Januschka
/Januschka
Whatever you do: If you don't have fun you're doing something wrong!

lusen2008

  • Inlägg: 153
    • Uppland
SV: hur mycket mat ska han ha??
« Svar #3 skrivet: 02 aug-11 kl 15:44 »
jo, han blir väl de.. tja, vad kan vi ha, strax över 1000kvm.. har ju hundar med, å vad ja läst ska man inte plocka blad och gräs där hundar rastas, men eftersom de är mina egna och ja vet att do inte är sjuka tycker ja de bör va okej, dom gör oftast ifrån sig på samma ställe, å just där plockar ja inte.. även om gräset är jättefint just där..

han får ca en matsked kross bara.. hö verkar han bara ha som "nödmat" kvistar har han börjat tugga mer på.. har massa sly här hemma så de finns att ta av.. men ingenstans att torka och förvara de i vinter.. i garaget känns ju inte så bra..

ska bygga en bur själv, så de blir så stor som möjligt.. har fått grövre reglar gratis när vi handlat till garagebygget, så benen finns redan, å nån bräda... nät har vi ligger och väntar.. 

men ja kan inte göra nå förs sambon är klar med garaget, dottern på 2½ tycker inte de är kul å stanna vid oss när vi bygger..  men han har de bra i köket så länge.. även om golvet va för halt å skutta på, kryper mer..

ieenilorac

  • Inlägg: 8434
  • www.sonnarpsnaturbruk.n.nu
    • Skåne
    • Sonnarps naturbruk
SV: hur mycket mat ska han ha??
« Svar #4 skrivet: 02 aug-11 kl 15:59 »
Hur tänker du om torka kvistar? Kvistarna klipper du väl direkt från slyet under hela året? Det är ju inget man behöver torka...
Om man vill ge löv året om så torkar man ju grenar med löv, traditionellt skördas det i augusti efter man skördat hö, men innan man ska skörda spannmålet. Löv var ett viktigt vinterfoder förr, och många träd hamlades för att ge foder. Vanliga trädsorter var ask, lind, alm, asp, lönn, björk, rönn, sälg.
Har nyligen köpt en liten gård på landet. Stora renoveringsbehov, stora möjligheter. Grönsaker, örter, träd och buskar. Bin. Amerikanska gula gäss, peking-, cayuga, welsh harlekin o myskankor, höns av diverse raser o vaktlar.

 

lusen2008

  • Inlägg: 153
    • Uppland
SV: hur mycket mat ska han ha??
« Svar #5 skrivet: 02 aug-11 kl 23:15 »
ja, alltså ja tar in lite sly med blad på, och hade velat kunna torka och ge de på vintern med.. 
kommer inte komma åt mkt på vintern om de tänker komma lika mkt snö igen... då får ja klätra ut genom ett fönster isf, grindarna blir omöjliga att öppna (har staket på lite mer än halva tomten typ, för uppfarten ska va öppen)  och vi skottar en "kisshage" på baksidan åt hundarna bara.. fast vi har syrener på framsidan, kan man ge de?? ja tänkte ändå klippa ner dom lite... annars åker dom i släpkärran å till tippen.. 

buren ska vi ha på altanen,som har tak och byggplast på öppna partier.. översidan på grinden är ända som är helt öppet.. annars kan vi inte gå ut å skotta åt hundarna som snabbrastas där om dagarna.. 

lusen2008

  • Inlägg: 153
    • Uppland
SV: hur mycket mat ska han ha??
« Svar #6 skrivet: 02 aug-11 kl 23:23 »
föresten, nån som har nå bra bild på en gotlandskanin i bra hull??  hö vet ja dom får äta hur kt som helst, likaså grs, men morötter då? han älskar morötter nämligen.. och torkat vitt bröd är han galen i, får max en halv skiva om dan, oftast bara kanterna av en skiva (för de blir över av dotterns frukost) fast ja låter dom torka först, så han får de som blev över för några dagar sen..

ja å lite kross då, eftersom han är så kräsen med grönsaker vill ja gärna fortsätta med krosset ifall de behövs i vinter.. vi hade -25 ett bra tag vintern som va och riktigt länge låg de på mellan -20 och -15.. bor utanför gävle...

Januschka

  • Inlägg: 1365
  • Alla är vi främlingar nästan överallt
    • Västmanland
SV: hur mycket mat ska han ha??
« Svar #7 skrivet: 03 aug-11 kl 00:39 »
Hej!

Inte behöver han väl kornkross nu med 25 plusgrader??

Sly och kvistar och löv har diskuterats nu... bra att ha  i alla väder och helst färskt, japp.

Vit bröd innehåller inte något vettigt, inte för kaninen och inte för dottern heller ;) bara en massa tomma kolhydrater och  ofta massor med onödigheter som socker och kemiska tillsatser. Bort med det, ingen förlust för  honom. En bit knäckebröd om veckan gör kanske mera nytta.  Är det dags att påminna dig att du kan skada din kanin om den blir för fet?

Och fortsätter han att vara kräsen är det bara bevis på att han är bortskämd och kanske överviktig redan.. hungriga gottisar äter nästan allting som är ogiftig.. kardborrblad, tistlar, gräs (utan hundpink och bajs), kirskål, maskrosor osv... och mins föredrar tydlig ekologiska grönsaker över koventionellt odlade   o:)

/Januschka
Whatever you do: If you don't have fun you're doing something wrong!

lusen2008

  • Inlägg: 153
    • Uppland
SV: hur mycket mat ska han ha??
« Svar #8 skrivet: 03 aug-11 kl 13:37 »
nej, inte nu, men ja tänkte mer så han är van å äta de när de finns behov av de sen.. men ja  vet inte.. min förra kanin (dvärgvädur) åt allt (jag va barn då) och samma foder på sommarn som vintern.. men han sprang runt mer.. 

dottern kan bara äta vitt bröd då hon har hämska problem med magen, får inte äta fullkorn och går på medicin efter besök hos barnkliniken..  så de är de som finns, annars vill hon såklart ha av de andra med..  ja har alltid torkat mjukbröd för de blir så hårt och bra för tänderna..  :-\

självklart får han inte bli för tjock.. därför ja sökte en bild på normalhullad kanin, eftersom ja är lite osäker.. revbenen tycker ja man känner mer än på hundarna tex.. å mina hundar är alltid i väldigt bra normal hull, självklart kan dom pendla lite ibland, de beror ju på aktivitet med, och löp.. 

Januschka

  • Inlägg: 1365
  • Alla är vi främlingar nästan överallt
    • Västmanland
SV: hur mycket mat ska han ha??
« Svar #9 skrivet: 03 aug-11 kl 14:02 »
lusen, kolla bilderna pa Föreningens hemsida för att fa en ide.. sedan kan man utgar ifran att vuxna kaniner ofta är lite rundare... ;)

/Januschka
Whatever you do: If you don't have fun you're doing something wrong!

lusen2008

  • Inlägg: 153
    • Uppland
SV: hur mycket mat ska han ha??
« Svar #10 skrivet: 06 aug-11 kl 00:29 »
okej, ja ska kika nogrannare..     men hur är de med morot, kan han få en liten om dan/varannan dag eller bara gräs,blad, kvistar och hö?? vatten såklart, han har en 1liters flaska, så de tar inte slut i första taget.. minskar knappt innan ja byter..  när ja skalade ett päron här om dan till dottern så fick han lite av de, va en halv cm päron på skalet kanske, ja är rött kass på skala, går mkt till spillo.. å de åt han iaf..  ja vill ju gärna kunna ge han lite iaf istället för å kasta..  hon vill inte ha kanter och skal och sånt (bananskal skulle ja inte ge)

Ugglans

  • Inlägg: 477
    • Småland
    • dixietown
SV: hur mycket mat ska han ha??
« Svar #11 skrivet: 06 aug-11 kl 07:31 »
Vit bröd innehåller inte något vettigt, inte för kaninen och inte för dottern heller ;) bara en massa tomma kolhydrater och  ofta massor med onödigheter som socker och kemiska tillsatser. Bort med det, ingen förlust för  honom. En bit knäckebröd om veckan gör kanske mera nytta.  Är det dags att påminna dig att du kan skada din kanin om den blir för fet?

Vitt bröd innehåller faktiskt generellt sett mer proteiner än mörkt bröd och ungefär lika mycket som knäckebröd, men betydligt mindre kolhydrater.

                    Protein          Fett            Kolhydrater         
Knäcke         10,0               2,6             65,3
Franska        10,3               1,9             54,0
Kavring         5,5                 4,7             47,3

Franskans och kavringens siffror ändras ju en del när man torkar brödet. Siffrorna kommer från SLV.

Whippet 1.3  Welsumer Dvärg 2.10

ieenilorac

  • Inlägg: 8434
  • www.sonnarpsnaturbruk.n.nu
    • Skåne
    • Sonnarps naturbruk
SV: hur mycket mat ska han ha??
« Svar #12 skrivet: 06 aug-11 kl 07:58 »
Vitt bröd innehåller faktiskt generellt sett mer proteiner än mörkt bröd och ungefär lika mycket som knäckebröd, men betydligt mindre kolhydrater.

                    Protein          Fett            Kolhydrater         
Knäcke         10,0               2,6             65,3
Franska        10,3               1,9             54,0
Kavring         5,5                 4,7             47,3

Franskans och kavringens siffror ändras ju en del när man torkar brödet. Siffrorna kommer från SLV.
Men kavring är inte ett grovt bröd, det är ett sött bröd. Hela Svenska folket, med få undantag, tror att mörkt bröd är nyttigt. Det mesta brödet som är mörkt, som kavring, är det pga sirap och sockerkulör. Det innehåller ofta minimalt med fibrer. Ett riktigt fullkornsbröd däremot, det innehåller långsamma kolhydrater och massor av bra fibrer som håller tarmen frisk. Om man inte har tillräckligt med fibrer i kosten fungerar matsmältningen sämre, och risken för cancer i tjocktarmen ökar.
Har nyligen köpt en liten gård på landet. Stora renoveringsbehov, stora möjligheter. Grönsaker, örter, träd och buskar. Bin. Amerikanska gula gäss, peking-, cayuga, welsh harlekin o myskankor, höns av diverse raser o vaktlar.

Ugglans

  • Inlägg: 477
    • Småland
    • dixietown
SV: hur mycket mat ska han ha??
« Svar #13 skrivet: 06 aug-11 kl 08:21 »
Men kavring är inte ett grovt bröd, det är ett sött bröd. Hela Svenska folket, med få undantag, tror att mörkt bröd är nyttigt. Det mesta brödet som är mörkt, som kavring, är det pga sirap och sockerkulör. Det innehåller ofta minimalt med fibrer. Ett riktigt fullkornsbröd däremot, det innehåller långsamma kolhydrater och massor av bra fibrer som håller tarmen frisk. Om man inte har tillräckligt med fibrer i kosten fungerar matsmältningen sämre, och risken för cancer i tjocktarmen ökar.

Just därför skrev jag mörkt bröd och inte grovt bröd.  ;D Folk i allmänhet äter inte grovt bröd och av de brödkanter folk kan tänkas vilja ge sina kaniner tycker jag att det ljusa brödet är bättre än det mörka!
Whippet 1.3  Welsumer Dvärg 2.10

lusen2008

  • Inlägg: 153
    • Uppland
SV: hur mycket mat ska han ha??
« Svar #14 skrivet: 06 aug-11 kl 13:38 »
Är det "lusens" dotters kosthåll man diskuterar genom de här tabellerna eller kaninens?  ???

ingen aning faktiskt.. men grovt bröd och annat fullkorn får iaf inte dottern äta, om hon inte vill åka till barnakuten och få en slang upp i rumpan igen för att kunna bajsa, sen skräck för att bajsa flera veckor efter de,för de gjorde så ont när de va stopp, och av klyx.. inte så kul å skita ner ett helt rum fast hon trodde hon va klar på pottan... å inte så vidare kul för oss å skura upp de heller, en sköterska va snäll och hjälpte till så de gick fortare.. sen va dom tvungen och stänga de rummet iaf resten av dygnet ifall de va nå magsjukebakterier (hon kräktes innan vi kom) antagligen för de va stopp.. och hemma fick vi inte igång magen hennes..  så där lyssnar vi på läkarna om hennes kost..

vi har provat alla naturligare motoder för å få fart på hennes mage, men inget funka, hade ja haft mjölk kvar hade ja ammat/pumpat åt henne, för när hon ammade va de inge fel på magen, då va de nästan tvärt om, för mkt fart i den..  men vi har magproblem i familjen så de är inte så konstigt.. både jag och min pappa har tex ibs.. å ja har ingen gallblåsa kvar..

Kaninen får antingen av vårat, eller inget alls..
har föresten ett kort på han ovan ifrån, men hur lägger ja in de här? så ser ni hullet lite tänkte ja..

lusen2008

  • Inlägg: 153
    • Uppland
SV: hur mycket mat ska han ha??
« Svar #15 skrivet: 06 aug-11 kl 13:55 »
testar om de funkar å lägga in bilden såhär..

Januschka

  • Inlägg: 1365
  • Alla är vi främlingar nästan överallt
    • Västmanland
SV: hur mycket mat ska han ha??
« Svar #16 skrivet: 09 aug-11 kl 16:24 »
hullet verkar okej, smal som en tonåring.. kan du tar en bild från sidan.. så kan man ser om höftbenet sticker ut.

Bröd:
Jag är invandrare och i min värld är mörkt = grovt bröd. Det är svårt för mig att vänja mig vid färgsatt bröd med massor med socker och andra kryddor som är vanliga i svenskt bröd. Därav tabben ovan..  :-[

/Januschka

Whatever you do: If you don't have fun you're doing something wrong!

lusen2008

  • Inlägg: 153
    • Uppland
SV: hur mycket mat ska han ha??
« Svar #17 skrivet: 09 aug-11 kl 17:52 »
ja fick muta med en liiten brödkant så han skulle va stilla tills kameran va klar, han står på tå på en bild, men huvudet kom inte med, haha.. inte de lättaste.. men tycker annars man ser kroppen bra.. å de va ju den som skulle visas..
« Senast ändrad: 11 aug-11 kl 22:07 av lusen2008 »

lusen2008

  • Inlägg: 153
    • Uppland
SV: hur mycket mat ska han ha??
« Svar #18 skrivet: 12 aug-11 kl 21:46 »
ingen som vill kommentera hullet?? ja tycker han blivit smalare än när ja skrev att han va rund om magen, men han har fått mer gräs nu än innan, men mindre annat istället..  å gnager mer på kvistar med, är lite taskig å ger han de en stund innan gräs/ blad/ hö.. men ja vill ju hans väl, så tänderna håller sig fina..  la massa gräs i en tom toarulle med, så mer än hälften av tussen stack ut, så fick han lite att roa sig med..  våra dumma golv är för hala för han, han kan inte springa på de, blir som bambi bara..

Januschka

  • Inlägg: 1365
  • Alla är vi främlingar nästan överallt
    • Västmanland
SV: hur mycket mat ska han ha??
« Svar #19 skrivet: 13 aug-11 kl 09:38 »
Kommentar som den 9/8:
Han är smal visst, men unga gottisar är smala. I alla fall har mina varit det under alla år.  Tycker inte hn ser merkvärdig ut.

Annars verkar det som om du har honom inomhus? Och om han inte kan springa pga golvet -  hur ska han då få muskler och blir lite mera kompakt och fyller ut pälsen??  Ut med honom i en stor betesbur med bete och hö och hus och sol/regnskydd och du ska se hur han växer och trivs.   ;)  Sådana lantraser är inte avlade som stillasittande innehusdjur.

/Januschka
Whatever you do: If you don't have fun you're doing something wrong!


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

630 gäster, 2 användare
torbjorn, stromback

* Forum

* Om tidningen Åter



- Superinspirerande! Nu är jag prenumerant!
/ Pia T

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser