Tryckkokning!

Startat av Wernher Hingsk, 26 Jul-11 kl 16:54

Föregående ämne - Nästa ämne

0 Medlemmar och 1 Gäst tittar på detta ämne.

Wernher Hingsk

Hej!
Vilket tryck är det i en (normal) tryckkokare, och brukar man förändra trycket för olika livsmedels tillredning? Finnes tabeller över rekommenderat tryck? Om denna fråga ställts tidigare : påpeka gärna det för mig!
Hälsningar!   W H

Edgar

Temperaturen blir runt 120 grader i en modern tryckkokare, vilket torde motsvara ett tryck på ca 2 till 2,5 bar.

Wernher Hingsk

Hej!
Tack,"Edgar!"
W  H

Edgar

50 resp 90 kPa i ditt sammanhang är övertrycket utöver det normala lufttrycket. Vid 50 kPa kokar vatten vid ca 80 grader. 115 grader är säkert rätt.

Men, en kökstryckkokare är inte särskilt ändamålsenlig för konservering. Den är avsedd att laga mat i. Det torde inte gå ner mer än en eller två burkar i den.

I en konserveringsapparat (som dock använder 100 grader) går det ner 15 - 20 burkar tror jag.



Du behöver registrera dig eller logga in för att delta i forumet. Det är enkelt och gratis, välkommen : )

* Online just nu

462 Gäster, 3 användare
pertorparn, Vagabonde, Ulrike