Höstodling?

Startat av pita, 26 Jul-11 kl 12:15

Föregående ämne - Nästa ämne

0 Medlemmar och 1 Gäst tittar på detta ämne.

pita

Nu är det ju snart höst även om man inte vill medge det :) När potatisen nu snart är uppgrävd, vad finns det för alternativ att plantera nu? nu menar jag inte blomsterlökar. Vitlök vet jag att man ska sätta på hösten men vad finns det mer? I en del av landet växer det små små spröda sparrisar som ska växa på sig 1-2 sesonger till 8)

Jag är öppen för alla förslag, det är ju såå roligt och vill lära mig ännu mer :)
Har varit borta en längre tid och ska nu berika livet med islänning, nya höns och ett gäng får :)

Gronavagen

Sätt jordärtskockor. Rädisor går ju också att sätta långt in på hösten.


Gronavagen

Citat från: P skrivet 26 Jul-11 kl 13:31
Från frö då eller?

Fröerna har ganska dålig grobarhet, så knölar är ett bättre sätt.

kristoffersen

jag vill också ha tips. Har nyss skördat ärtor, potatis har jag i flera hinkar,  men vill gärna sätta någor mer som kan komma upp senare i höst.

Vurre

Vissa typer av snabb kål kan funka. Asiatiska blad, mizuna och vad de heter. Även rättika, majrova och kålrot borde funka. Spenat.
snus? vad är priset på en pris?

Lidhem

Både rädisor, sallad och spenat kan man skörda sent in på hösten. Fiberduk eller en plasttunnel förlänger odlingssäsongen ett par veckor
Månskensbonde med make, tre barn, 2 kattungar, ett gäng Kindahöns, blandisar, myskisar, Gotlandskaniner, Gutefår, Linderödsgrisar och ett antal bin http://lidhemsgront.blog.se/


Du behöver registrera dig eller logga in för att delta i forumet. Det är enkelt och gratis, välkommen : )

* Online just nu

522 Gäster, 0 användare