Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  nybörjare behöver hjälp med att sy läder alla tips uppskattas!  (läst 5202 gånger)

walleman

  • Inlägg: 2
    • Närke
Hallo!
Jag bygger cyklar och motorcyklar i retro stil (tänk 1920-tals racer) och har återkommande problem att hitta sadlar som är i rätt stil... de finns ju men då är det import som gäller och då är priset för högt. Jag är kanske ute på hal is men jag har bestämt mig för att försöka göra en sadel själv, jag har spanat runt lite på nätet och materialet som rekommenderas är 4 mm läder.

själva konstruktionen är enkel, en plåt som  sadelform med ett ganska tunt lager stoppning limmat ovanpå.
Sedan kläs det hela med ett lager läder ovanpå och ett under, som sys eller laskas (heter det så hmm...)  ihop runt om.
Det jag inte har någon koll på är om och hur mycket lädret behöver fuktas och om jag behöver spänna lädret på plats och sy det när det är blött eller om jag spänner det tills det torkat och syr sedan?
och, behöver jag sy en söm längs kanten även om jag laskar med läderrem runt om?

tacksam för alla tips jag kan få!
Mvh/ Walle

 

MickeMård

  • Inlägg: 1717
  • Allt åt alla.
    • Östergötland
Jag syr en del i läder, dock knivslidor plånböcker, skor och bälten.

Du borde kunna blöta upp lädret i någon timme i ljummet vatten och sen forma det efter behov. Sen kan du vänta tills de torkar innan du syr fast de.

Personligen tycker jag inte det är snyggt att laska, men om man vill göra det så behöver man inte sy.

Lycka till.
Utan landsbygden finns ingen stad. Utan staden finns bara landsbygd.

walleman

  • Inlägg: 2
    • Närke
Jag syr en del i läder, dock knivslidor plånböcker, skor och bälten.

Du borde kunna blöta upp lädret i någon timme i ljummet vatten och sen forma det efter behov. Sen kan du vänta tills de torkar innan du syr fast de.

Personligen tycker jag inte det är snyggt att laska, men om man vill göra det så behöver man inte sy.

Lycka till.

tackar för svar! ska beställa lite läder och göra ett försök. :)


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

447 gäster, 0 användare

* Forum

* Om tidningen Åter



- Alltid lika härligt när åter trillar ner i brevlådan.
/EmelieT

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser