Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Tvättnötter  (läst 29360 gånger)

knöcklan

  • Inlägg: 5143
  • Strö salt på stjärtfjädrarna
    • Dalarna
SV: Tvättnötter
« Svar #20 skrivet: 13 apr-11 kl 17:14 »
Knöcklan, Knöcklan... Begriper du inte att de där soporna är testade? Naturligtvis har vi provtvättat här på bolaget också, enligt interna metoder, men har inte något publiceringsdugligt. Jag har hittat ett publicerat, standardiserat test från ett seriöst oberoende testinstitut och länkat till det.

Tvättnötter, tvättbollar och magnetiska undermedel fungerar inte. Oavsett vad du tror. Snacka går, men snacka så det går går inte. Den verkliga världen drivs inte av pladder.
Med nyfikna kemister är jag övertygad om att du/ni också gjorde analys på innehållet.  Publicera här det du/bi har.
Dialog förändrar mig och världen. mig ???  Insh'allah och tyga håller siddu
Det som är för allvarligt för att skämta om är inte heller värt att tas på allvar. En förutsättning fördemokrati

ChristinaR

  • Inlägg: 5562
    • Västergötland
    • Elins trädgård
SV: Tvättnötter
« Svar #21 skrivet: 13 apr-11 kl 17:19 »
Vad var det använde förr i världen ?
Grönsåpa o lut?

Någon som testat såprot? (Lite omständigt kanske?)


Såpa i maskin har jag inte testat, misstänker att det skulle löddra över. Lut fungerar till vittvätten och det kan man göra själv av lövträdsaska = gratis  :)

christelle

  • Inlägg: 7772
    • Blekinge
SV: Tvättnötter
« Svar #22 skrivet: 13 apr-11 kl 18:17 »
Har precis köpt hem lite tvättnötter, utan kärnor. Hur många skall man egentligen använda? Recept på schampo, rengöringsmedel, flytande tvättmedel m.m.?
Skall det lödra? Blir osäker på om de händer nått. Jag använder 3 timmars program 40-60 grader.
varför är de kärnfria? de nötter jag tvättat med har en skramlande kärna och med tiden man tvättar så krackelerar skalet och även kärnan. Vet faktiskt inte om det löddrar med bara nötter men lite borde det ju? Jag knyter in 8-10 nötter i en liten påse och lägger i tvättrumman. Tycker inte vittvätt blir så fin med bara nöttvätten så då lägger jag i en LITEN skvätt tvättmedel (är väl nåt blekmedel i så det blir vitare) + nötterna. Min dotter tycker inte kläderna luktar så gott så i hennes tvätt häller jag en LITEN slurk sköljmedel. När nötterna är helt söndriga och inte luktar mer så slänger jag dom och byter till en ny omgång. detta har funkat bra 3-4 år. Lycka till!
The woods are lovely, dark and deep.
But I have promises to keep,
and miles to go before I sleep.   R. F.

Edgar

  • Inlägg: 3246
    • -
    • Kennel Hustomten
SV: Tvättnötter
« Svar #23 skrivet: 13 apr-11 kl 18:32 »
Det finns ingen bransch som det går till så i.  Har man en innovation tar man patent och startar upp ett eget koncept eller säljer till ett företag inte till en hel bransch.   


Har någon något som är bra - bättre - konkurrensfarligt så får branschen reda på det kvickt som attan.
 
Sedan undersöker man självfallet andras produkter inom det fält man är verksam.

Malin.S.

  • Inlägg: 539
    • Norge
    • Jordnær mat
SV: Tvättnötter
« Svar #24 skrivet: 13 apr-11 kl 19:40 »
Jag har nyligen börjat använda tvättnötter. Jag tar 6-8 stk i en liten tygpåse som jag fick med när jag köpte nötterna. Har tvättat på 40 grader några gånger, och hitintills har allt blivit rent. Också underkläder och smutsiga barnkläder....Jag är nöjd i varje fall...

Nu har jag hunnit tvätta ytterligare en del tvättar, och jag måste nog dessvärre säga att jag inte är lika nöjd längre. Kommer att använda tvättnötterna på lättare smutsad tvätt och vanligt tvättmedel på hårdare smutsad tvätt.
Malin

 

Anders G.

  • Inlägg: 1049
    • -
SV: Tvättnötter
« Svar #25 skrivet: 13 apr-11 kl 21:17 »
Som sagt, lätt smutsad tvätt går utmärkt att bara köra i ljummet vatten.

Anemona

  • Inlägg: 190
  • Grönavågare i sta'n, singel
    • Skåne
SV: Tvättnötter
« Svar #26 skrivet: 14 apr-11 kl 00:18 »
Såpa i maskin har jag inte testat, misstänker att det skulle löddra över. Lut fungerar till vittvätten och det kan man göra själv av lövträdsaska = gratis  :)

Jag tänkte på innan de hade maskiner.. ;D när de låg på bryggorna o banka tvätten...(tänkte jag inte göra... ;) för lat... ;D

Kanske Grumme tvättsåpa? (har inte kollat vad det innehåller)

Jaha, kan man göra eget lut? :D Ja, det låter ju jättebra
(Trodde det var någon farlig kemikalie, typ det de tvättar väggar med... 8) :o, haha, tänkte väl att det lät lite riskabelt för lite vittvätt, haha)
Gillar: ekologiskt - kreativitet - självhushållning - samverkan - byteshandel/ second hand

ChristinaR

  • Inlägg: 5562
    • Västergötland
    • Elins trädgård
SV: Tvättnötter
« Svar #27 skrivet: 14 apr-11 kl 07:01 »

Jaha, kan man göra eget lut? :D Ja, det låter ju jättebra
(Trodde det var någon farlig kemikalie, typ det de tvättar väggar med... 8) :o, haha, tänkte väl att det lät lite riskabelt för lite vittvätt, haha)

Det man kallar för lut i dagligt tal kan vara olika saker - kaliumhydroxid eller natriumhydroxid. Det är starka baser som fräter på huden, så visst är de farliga om man inte späder ut dem tillräckligt. Natruimhydroxid är det som ibland kallas för kaustiksoda, som man rensar avlopp med, så det säger ju en del.

De reagerar med fettsyror - natriumhydroxid + fett blir helt vanlig tvål medan kaluimhydroxid + fett blir såpa.

Det man tvättar med är asklut, som man får när man lakar ur lövträdsaska med vatten (jag TROR det är kaliumhydroxid, vet inte säkert). I lagom koncentration gör det rent, men visst är det starkt för händerna och det är smart att använda gummihandskar om man tvättar för hand. Det finns recept nånstans, på nätet såklart, men möjligen i nåt gammalt nummer av Åter - hinner inte kolla nu.

*duckar och väntar på att Anders G ska slå mig på fingrarna*

Anders G.

  • Inlägg: 1049
    • -
SV: Tvättnötter
« Svar #28 skrivet: 14 apr-11 kl 07:36 »
Klatsch!  ;D
Asklut är karbonater. Främst Kalium.
Det är en gammal myt att de gamle tvättade i asklut.  Mycket svårt att få fram några användbara mängder, så redan på självhushållningens tid var det en köpevara. Men visst går det, björkaska är bäst.


ChristinaR

  • Inlägg: 5562
    • Västergötland
    • Elins trädgård
SV: Tvättnötter
« Svar #29 skrivet: 14 apr-11 kl 09:02 »
Klatsch!  ;D
Asklut är karbonater. Främst Kalium.
Det är en gammal myt att de gamle tvättade i asklut.  Mycket svårt att få fram några användbara mängder, så redan på självhushållningens tid var det en köpevara. Men visst går det, björkaska är bäst.


Okej, kalium var rätt iaf  :)

Vad har du för belägg för att det är en myt? Jag har förvisso inte studerat tvätthistoria, men jag har för mig att det finns uppteckningar om att man gjorde egen lut.

Hittar på shenet:
http://www.shenet.se/ravaror/pottaska.html

Citera
Det gick åt massor med aska, till 100 kilo tvätt behövdes 13 liter bra aska. ... Askan lades i en tygpåse som placerades i botten av ett bykkar, ett stort laggat träkärl ställt på några bockar eller en bänk. Runt tapphålet låg pinnar eller gamla ben för att förhindra tygpåsen att lägga sig som en propp över hålet. Ett par smutsiga karlkalsonger lades underst, då ansågs torkvädret bli bra. Den smutsigaste tvätten placerades underst, där var askan mest effektiv. Ibland sveptes smutstvätten in i en tvättduk. Tvättprocessen inleddes med att tvätten blötlades i ett dygn innan själva tvätten tog vid, oftast en lördag så att man kunde börja tvätta tidigt på måndag morgon, som i visans "Så göra vi när vi tvätta våra kläder...".
Vatten kokades i bryggarstugans panna och hälldes över tvätten. Vattnet rann ut och ner i ett kar under tappen, värmdes upp och hälldes över igen. Från Borrby i Skåne finns det uppgifter att tvätten skulle bykas eller "ösas" arton gånger! Luten blev starkare ju fler gånger man öste. När ösningen var klar, togs tvätten till sjön eller ett rinnande vattendrag för att klappas med klappträ och sköljas.


Tyvärr framgår det inte vad som är källan till citatet, så det är svårt att bedöma. Kanske en forskningsuppgift för någon hugad, att gå igenom folkminnesarkiven och ställa samman uppgifter om tvättmetoder?

Anders G.

  • Inlägg: 1049
    • -
SV: Tvättnötter
« Svar #30 skrivet: 14 apr-11 kl 13:30 »
Myt och myt... som du själv citerar gick det åt stora mängder aska, som skulle vara ren. För att få ett bra utbyte var det inte "bara att" leta rätt på en hink, lite aska och vatten... Det är en inte alls simpel process. Och ja, jag har naturligtvis provat själv. Dåligt utbyte, mycket biprodukter.

De som hade råd köpte, (och de som inte hade råd gick skitigare än vad någon kan tänka sig idag.)

Såhär framställs soda från början av 1800-talet.
http://sv.wikipedia.org/wiki/Solvay-processen (dominerande process idag)
http://en.wikipedia.org/wiki/Leblanc_process (1790 - ca 1870)

Innan dess användes begränsade förekomster i saltgruvor. Och små mängder dyrbar asklut...

Det finns också en nostalgisk tro på att de gamle 'tog sig lite fett, kokade såpa och gick sig att tvätta'... det är inte lätt, det heller. Fram till att oljeväxtodlingen slog igenom var fett dessutom en dyr bristvara.

ChristinaR

  • Inlägg: 5562
    • Västergötland
    • Elins trädgård
SV: Tvättnötter
« Svar #31 skrivet: 14 apr-11 kl 13:42 »
Myt och myt... som du själv citerar gick det åt stora mängder aska, som skulle vara ren. För att få ett bra utbyte var det inte "bara att" leta rätt på en hink, lite aska och vatten... Det är en inte alls simpel process. Och ja, jag har naturligtvis provat själv. Dåligt utbyte, mycket biprodukter.

De som hade råd köpte, (och de som inte hade råd gick skitigare än vad någon kan tänka sig idag.)

 

Att man tvättade mycket mindre än idag är ju självklart. Likaså att det fanns stora sociala skillnader i möjligheterna att hålla sina kläder rena. Men det skulle ändå vara intressant att gå igenom uppteckningarna för att få lite kött på benen.

Det finns också en nostalgisk tro på att de gamle 'tog sig lite fett, kokade såpa och gick sig att tvätta'... det är inte lätt, det heller. Fram till att oljeväxtodlingen slog igenom var fett dessutom en dyr bristvara.

Också riktigt.

En väldigt viktig poäng här är dock vad men egentligen menar med förr. Det är ett sånt där slaskord som kan betyda lite av varje, för 50 år sen, eller på 1800-talet, eller på 1500-talet, eller vad man nu vill. Givetvis är det skillnad på t.ex. 1500-tal och 1800-tal vad gällde möjligheterna att ha tillgång till diverse varor, inte bara såpa.

christelle

  • Inlägg: 7772
    • Blekinge
SV: Tvättnötter
« Svar #32 skrivet: 14 apr-11 kl 14:02 »
Som sagt, lätt smutsad tvätt går utmärkt att bara köra i ljummet vatten.
Det går säkert utmärkt att tvätta i bara vatten och förr vädrade man också kläderna ganska frekvent vilket inte heller är nån dum idé. Men i dagens väldoftfixerade samhälle är det svårt att tvätta utan doft åtminstone om man har barn i skolåldern. Hittade Såpnejlika som verkar trivas i hela Europa och som man förr använt till tvätt och schampo. Kanske vore ett alternativ till tvättnötter som ska fraktas hit från Indien. ???
The woods are lovely, dark and deep.
But I have promises to keep,
and miles to go before I sleep.   R. F.

knöcklan

  • Inlägg: 5143
  • Strö salt på stjärtfjädrarna
    • Dalarna
SV: Tvättnötter
« Svar #33 skrivet: 15 apr-11 kl 08:46 »
Att lägga kläderna i blöt?  gjorde man inte det förr? 
Dialog förändrar mig och världen. mig ???  Insh'allah och tyga håller siddu
Det som är för allvarligt för att skämta om är inte heller värt att tas på allvar. En förutsättning fördemokrati

Kersthin

  • Inlägg: 53
  • Häxa inom Siljansringen.
    • Dalarna
    • http://oxbacken.de
SV: Tvättnötter
« Svar #34 skrivet: 15 apr-11 kl 09:14 »
Jag har nyligen börjat använda tvättnötter. Jag tar 6-8 stk i en liten tygpåse som jag fick med när jag köpte nötterna. Har tvättat på 40 grader några gånger, och hitintills har allt blivit rent. Också underkläder och smutsiga barnkläder....Jag är nöjd i varje fall...

 :) Underkläder, smutsiga barnkläder kontra 40 grader?????? Isch, alla bakterier överlever, det ser rent ut, men är det rent. Har fått rekommendationer att inom Hemtjänsten köpa kläder som går att tvätta i MINST 60 grader, annars överlever vissa saker och resten kan Ni tänka Er.
Var rädd om Moder Jord, behandla henne väl, och du får tusenfaldt igen. :)

Kersthin

  • Inlägg: 53
  • Häxa inom Siljansringen.
    • Dalarna
    • http://oxbacken.de
SV: Tvättnötter
« Svar #35 skrivet: 15 apr-11 kl 09:17 »
Såpa i maskin har jag inte testat, misstänker att det skulle löddra över. Lut fungerar till vittvätten och det kan man göra själv av lövträdsaska = gratis  :)

 :) Jag tvättar mina kläder i flytande Hälsingesåpa och det fungerar klockrent! Inte är det en massa konstigheter som framkallar allergi i såpa heller, och inte löddrar det över, man ska aldrig överkonsumera medlet oavsett vad du använder för något!
Var rädd om Moder Jord, behandla henne väl, och du får tusenfaldt igen. :)

Djinn

  • Gäst
SV: Tvättnötter
« Svar #36 skrivet: 15 apr-11 kl 09:24 »
:) Jag tvättar mina kläder i flytande Hälsingesåpa och det fungerar klockrent! Inte är det en massa konstigheter som framkallar allergi i såpa heller, och inte löddrar det över, man ska aldrig överkonsumera medlet oavsett vad du använder för något!

 :) Jag tvättar i helt vanlig billighetssåpa, som finns i vilken vanlig mataffär som helst. Löddrar inte över, fungerar utmärkt, luktar gott.

Anemona

  • Inlägg: 190
  • Grönavågare i sta'n, singel
    • Skåne
SV: Tvättnötter
« Svar #37 skrivet: 15 apr-11 kl 13:53 »
Kersthin: Hälsingesåpa? Var får man tag i det?

Djinn: är det grönsåpa du menar?
Gillar: ekologiskt - kreativitet - självhushållning - samverkan - byteshandel/ second hand

knöcklan

  • Inlägg: 5143
  • Strö salt på stjärtfjädrarna
    • Dalarna
SV: Tvättnötter
« Svar #38 skrivet: 15 apr-11 kl 13:59 »
Inte riktigt nöjd med såpa antar att jag jämför med tidigare tvättmedel som innehåller enzymer för att mjukgöra  proteiner.  Mitt siden är jag rädd om och tvättar i hårshampo för såpa använder man ju till tovning. 
Dialog förändrar mig och världen. mig ???  Insh'allah och tyga håller siddu
Det som är för allvarligt för att skämta om är inte heller värt att tas på allvar. En förutsättning fördemokrati

Malin.S.

  • Inlägg: 539
    • Norge
    • Jordnær mat
SV: Tvättnötter
« Svar #39 skrivet: 15 apr-11 kl 15:03 »
:) Underkläder, smutsiga barnkläder kontra 40 grader?????? Isch, alla bakterier överlever, det ser rent ut, men är det rent. Har fått rekommendationer att inom Hemtjänsten köpa kläder som går att tvätta i MINST 60 grader, annars överlever vissa saker och resten kan Ni tänka Er.

Vad är det vi kan tänka oss? Jag är inte speciellt rädd för bakterier i kläderna för att vara helt ärlig. Vad är det som skall ske? Många bakterier överlever dessutom 60 grader.  (Intressant ämne dock, kanske borde vara i en egen tråd...?)
Malin


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

710 gäster, 3 användare
Själv är bäste dräng, beekeepern, Michaellof

* Forum

* Om tidningen Åter



- Höjdpunkt när tidningen kommer, väldigt bra tidning
/Jenny

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser