när räknas det som slaktavfall?

Startat av morellen, 14 Mar-11 kl 08:49

Föregående ämne - Nästa ämne

0 Medlemmar och 2 Gäster tittar på detta ämne.

morellen

Lantbrukstjänst hämtar ju 18 månaders får gratis men när räknas det som får och när blir det slaktavfall? eller snarare; räknas det fortfarande som får när man skicka huvud, ben  o tarmar eller är det hela kroppen?

Znibban

Det ska säkert vara hela kroppar, skulle tro att de blir skitförbannade om de kör hela vägen och ser att du bara har slaktavfall. Det blir säkert dyrt ... skulle inte testa ens!
Lägg slaktavfallet i en varmkompost eller täckt kallkompost så inte råtter osv kommer åt det. Det blir prima matjord så småningom.
Du kan gräva ner i gödselbehållaren också, men gräv djupt för rovfåglarna ser och märker allt. man kan ju lägga ett kraftigt nät över så djuren inte kan gräva upp det.


Du behöver registrera dig eller logga in för att delta i forumet. Det är enkelt och gratis, välkommen : )

* Online just nu

1 843 Gäster, 2 användare
Nordkraft, pandemonium1