Beror på om du vill främja jakt eller verka för att det blir en rikemanssport. Fundera oxå på varför du ställer frågan, är det pengarna du är ute efter, "rättvisa"-del av kakan, eller bara irriterad på att dom tar din mark för given?
Ditt skifte borde vara en del av ett jaktvårdsområde eller älgskötselområde om jag pågår där nu, prata med dom. Har du nog med mark för att motivera betalning kanske en plats i jaktlaget är motiverat istället. Man behöver inte ha vapen, markägande drevkarlar får lika stor del av bytet som passkyttar.
En lösning om det inte rör sig om arrendejakt utan att jaktlaget är dina grannar, är att du tar betalt i en markägarlott, dvs du får en mindre andel av köttet. alternativ är med i jakten och får en full andel.
Men om jakten arrenderas ut mot pengar så är ju pengar till dig en rimlig begäran om din mark är stor nog. Om marken inte är stor nog, återgå till frågan om varför du "börjar bråka".