Höstig skuggrabatt, hjälp önskas

Startat av saraviktoriad, 24 Aug-10 kl 08:16

Föregående ämne - Nästa ämne

0 Medlemmar och 1 Gäst tittar på detta ämne.

saraviktoriad

Hej
Ni som har fina höstrabatter i skuggigt läge, vad har ni i dom? Jag får aldrig till det mot fasaden till vårt faluröda hus och att det ska gå ihop med sol rabatten mitt i mot som är full av rosor lavendel, vit drakmynta, kantnepeta och annat romantiskt.

Förslag tas tacksamt imot!
Klart det går att leva och bo som på landet, samtidigt som man bor i Sveriges huvudstad. Eller ja, snarare strax utanför så att barnen, katterna och åsbohönsen kan strutta runt fritt i trädgården samtidigt som jag förvandlar den till drömmarnas trädgård!

Tulipanros

Hej...
Mina ulleterneller började slå ut för två veckor sedan och står i skuggigt läge, vita vackra och mängder av små blommor som kommer att stå länge.

Astrar av olika slag, finns ju så många sorter kan också klara skugglägen. Själv har jag några ordentliga plantor i blålila som återkommer år efter år.

Senblommande tistlar är inte heller fel,  alltså sådana fina sorter med blommor.

Gräs! Vackra tuvor av gräs. Har också en underbar klöversort i mörkt vinrött som är så vacker till vitt, blått, rosa, grönt.

Om du vill kan jag fota av det jag har i skuggläge och om du vill kan jag skicka dig några skott av ditten och datten....

Tjo!

kiik

Höstanemon tycker jag att du borde skaffa dig,trivs i skugga.Daggkåpa är också en växt som funkar bra i skugga,iallafall hos mig i Småland.Den är bra att ha som kantväxt.
Jag gillar natur och trädgård.

Soshila

Kärleksört! Alunrot har jag också i skuggrabatten och den blommar än.

saraviktoriad

Kom på, någon som har provat perenn ljung i en skuggrabatt? Såg en plantering med ljung och höstanemoner och det var verkligen kanonfint!
Klart det går att leva och bo som på landet, samtidigt som man bor i Sveriges huvudstad. Eller ja, snarare strax utanför så att barnen, katterna och åsbohönsen kan strutta runt fritt i trädgården samtidigt som jag förvandlar den till drömmarnas trädgård!


Du behöver registrera dig eller logga in för att delta i forumet. Det är enkelt och gratis, välkommen : )

* Online just nu

549 Gäster, 0 användare