tips på en lerfri hönsgård?

Startat av Midsommaren, 12 Aug-10 kl 13:07

Föregående ämne - Nästa ämne

0 Medlemmar och 1 Gäst tittar på detta ämne.

Midsommaren

Ni som har era höns i hönsgård hur gör ni för att hålla hyfsad klass på underlaget?  Har ni flera gårdar som ni avlastar med eller har ni grus eller hur gör ni för att slippa att gården blir upptrampad?

Azoo-Lina

Jag brukade på förra stället stö med halm i utegårdarna. Hönsen älskar att sprätta i det då det samlas småkryp i halmen. När halmen bryts ner är det bara att strö med lite mer.
Har en underbar gubbe, 4 omöjliga vovvar, 6 busiga katter, lagom många höns och ankor och ett par hundra tusen bin! Läs mer om oss här http://www.frulaurin.n.nu eller här http://oloflaurin.blogspot.com/


Doris och Börje

Här är det grus i gårdarna som gäller.
Inte jättekul, men bra sätt att hålla undan leran!
Släpper lös hönsen växelvis, har tre gårdar, så att alla får gå lösa ungefär var tredje dag och mumsa maska och gräs!
Bor på min lilla gård med min stora familj!

Lycka

Har ni tak på utgårdarna eller ej.
Slänger jag ut halm här  så blir det sunkigt fort.
Har bara delvis tak på den större hönsgården
Hedemorahöns

ramsta

Vi ströar ut gräsklippet,det funkar jättefint hemma hos oss.
Har iofs endast 17 st höns.
http://www.ramstagravyr.se ,6 barn och en helt underbar fru,3 taxar,15 höns

Intricate

Låter lite som moderatlösningar (eget ord) att slänga på halm. Blir väl bara ännu sunkigare med lera och halm?

Hur som helst. Vi har grävt ett grunt dike (1 dm) runt hela gården så den håller sig torr. Aldrig någon lera där.


Du behöver registrera dig eller logga in för att delta i forumet. Det är enkelt och gratis, välkommen : )

* Online just nu

471 Gäster, 1 användare
Galaxie