slutat värpa pga nytt rede?

Startat av Wildvittra, 29 Jul-10 kl 16:16

Föregående ämne - Nästa ämne

0 Medlemmar och 1 Gäst tittar på detta ämne.

Wildvittra

Vår 1-årig höns har slutat värpa, tidigare värpte hon nästan varje dag. Anledning till att hon slutade var att vi tog bort hennes gamla rede (en gammal kartong hon hade tillfälligt) och satte upp ett nytt fint "riktigt" rede som sitter en bit upp på väggen och är i trä. Har sett henne vara där inne ett par gånger men nu sover hon på sittpinne (förut sov hon i kartongen), och har alltså inte värpt sedan hon fick sitt nya rede.
Vad är felet? Vad ska vi göra?

??? :-\
~ Bor på landet med man, höns, hund, får, vaktlar ~

Nettis

Troligtvis inget fel. Höns värper inte varje dag. De gör uppehåll när de ruvar, ruggar osv. Just nu är det naturlig tid för ruggning.

Azoo-Lina

Att hon sover på pinne påverkar inte värpningen. De flesta höns värper inte på natten, då sover de  ;)

Ruggning gör att de gör värpuppehåll men även det extremt varma vädret vi har haft under en lång period kan göra att värpningen går ner eller tillfälligt upphör.

Andra orsaker kan vara ohyra (trivs bra i värmen).
Har en underbar gubbe, 4 omöjliga vovvar, 6 busiga katter, lagom många höns och ankor och ett par hundra tusen bin! Läs mer om oss här http://www.frulaurin.n.nu eller här http://oloflaurin.blogspot.com/

Wildvittra

Ruggar de nu, mitt i sommaren? Trodde ruggningen inföll på hösten..? Nog för att det är fullt av fjädrar i hönshuset men ändå  :)
~ Bor på landet med man, höns, hund, får, vaktlar ~


Du behöver registrera dig eller logga in för att delta i forumet. Det är enkelt och gratis, välkommen : )

* Online just nu

500 Gäster, 1 användare
Lilla hagen