Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  killing med kraftig diarre  (läst 1470 gånger)

dvärggeten

  • Inlägg: 74
killing med kraftig diarre
« skrivet: 20 jun-10 kl 21:28 »
Snälla är det någon som har något bra tips på vad jag kan göra för att bota min 6 dagars lilla killing som har varit lös i magen sedan hon föddes!Hon diar sin mamma och skuttar runt men långt ifrån lika pigg som sin bror.Har idag provat att få i henne lite majsvälling men är det någon som har ett superknep,så snälla skriv!!!
KRAM

 

Sussilo

  • Gäst
SV: killing med kraftig diarre
« Svar #1 skrivet: 21 jun-10 kl 19:54 »
En 6 dagars killing är ganska späd och du skriver att den har varit lös i magen hela tiden/har kraftig diarré? Nyfödda killingars avföring ser först lös ut ett par dagar. Med kraftig diarré borde den vara rejält försvagad vid det här laget och jag skulle i första hand få i killingen vätske/energiersättning. Finns att köpa i pulverform, men går att göra själv. Ett recept som funkat är: Till 1 liter kokt, varmt vatten, tillsätts 1 msk druvsocker, 1 msk sirap, 1 msk citron- eller vinbärssaft, 1 tsk salt, 1 kryddmått bikarbonat. Ska ges ljummen och bara någon dl i taget till liten killing, för nyfödd 10-15 ml.  Sedan skulle jag ge den filmjölk med nyttiga bakterier och litet jäst. Lycka till!
« Senast ändrad: 22 jun-10 kl 15:22 av Sussilo »


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

828 gäster, 0 användare

* Forum

* Om tidningen Åter



- Makalöst mysig och lärorik tidning för en som tycker om återbruk och självhushållning!
/ PW

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser