Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  underarbete!!  (läst 1092 gånger)

grodelmusen

  • Inlägg: 10
  • Lycklig Lantlolla
    • Medelpad
underarbete!!
« skrivet: 02 aug-10 kl 00:59 »
Har ett uthus som ska bli pannrum/hönshus. Det är ett jordgolv i dag. Vad behövs under för att gjuta en platta där inne?? ???
Skogsmulle med naturen som religion

_ingemar_

  • Inlägg: 143
SV: underarbete!!
« Svar #1 skrivet: 02 aug-10 kl 02:14 »
hur stora acktankar ska du ha där ?
hur stort ska hönshuet vara, ska du köra maskiner i hönshuset ?
ska golvet vara isolerat ?
lite mera information underlättar

 

grimbart

  • Inlägg: 4821
  • fångstman/jägare söker uppdrag!!!
    • Västergötland
SV: underarbete!!
« Svar #2 skrivet: 02 aug-10 kl 12:41 »
för att ge nåt svar så kan man säja: utgrävning av jord..fyll med grus... packa/vibrera.. eventuella isolerskivor avsedda för mark...armering med matta samt järn... betong blandas alternativt köps färdig..vattentät om så krävs...vibreras med vibrostav...ytan slätas med en bräda tex...eventuell efterfuktning kan behövas om man inte täcker ytan med plast eller liknande som håller kvar fukten...betongen ska inte torka för fort då är det risk att den spricker.. ytan kan slipas och målas om man önskar speciell flingfärg finns som ger en slitstark yta...  eventuella golvbrunnar och fall på golv får tas med i beräkningar... samt hur hållfast det behöver vara med armeringen(beroende på pannas vikt mm) flytspackel kan användas för att ge en slät ytfinish... mitt tips är att gå till bibliotek och låna en bok om gjutning... och kolla runt på olika byggfirmor priser och eventuella gör det själv broschyrer.. tänk efter före..svårt att göra om om det blir fel..lycka till ;)
Fjäderfän och kaniner


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

761 gäster, 1 användare
imlo

* Forum

* Om tidningen Åter



- Var väldigt intressant att läsa om vinterskörd. Så blir att försöka sig på det iår. Även mitt intresse för permakultur har väckts och jag hoppas på att det kommer fler artiklar om detta ämne och hur man kan starta upp det hemma.
/Sanna J

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser