Hjälp de hoppar!

Startat av mattetillmånga, 17 Aug-09 kl 00:47

Föregående ämne - Nästa ämne

0 Medlemmar och 1 Gäst tittar på detta ämne.

Trollmor

Getter är erkänt svåra att stänga in - om de saknar något i sin hage!  Har de vad de behöver, då går de "för ett snöre", men det kan vara knepigt att förse dem med allt de själva anser att de behöver - inklusive flockgemenskap, och, om de är av den tama sorten, mänsklig samvaro!  :D ;D
En får va gla att en ä sum en ä, när en nu ente ä sum en saa.

Amamfa

Citat från: mattetillmånga skrivet 17 Aug-09 kl 00:47
Ge mig massa tips på hur tusan jag får mina Afrikanska dvärgetter att stanna i sin hage! Mina grannar har en underbar trädgård som är deras allt, det är katastrof om de tar sig in där  :o!

Har haft de i 120 cm orange närstaket men det viker sig ju när de hoppar mot det. Tror ni de forcerar ett staket av varannan ståltrådsvajer (med el) och varannan eltråd ca 140-150 cm högt?
Hur har ni andra era getter? Hur högt kan en Afrikansk dvärgget hoppa? 

Om jag inte kan få de att stanna inne måste de säljas till nån som bor mera ensligt  :'(

Desperat matte till getter som längtar ut!

Min käre far släpade hem ett tvåmeters staket förra året. Det funkar jättebra :)


Du behöver registrera dig eller logga in för att delta i forumet. Det är enkelt och gratis, välkommen : )

* Online just nu

1 040 Gäster, 1 användare
nigunor