LäkeväxterFörfattare: Václav Jirásek & Frantisek Starý
Förlag: Prisma Bokförlag
Pris: 140:- inkl frakt (
www.bokus.com)
Beskrivning:Många av våra vanligaste växter har tidigare haft stor betydelse som läkeörter, och fortfarande hämtas råvarorna till många moderna läkemedel ur dem. Denna bok innehåller 64 viktiga läkeväxter, både vildväxande och odlade: från milt läkande blåbär och kamomill till kraftfullt verkande vallmo och fingerborgsört. Alla växter presenteras med vackra helsidesteckningar i färg, och i de utförliga beskrivningarna berättas om varje växts utbredning, dess förekomst i Sverige, något om dess kulturhistoria, vilka verksamma substanser som utvinns ur den och hur. I ett särskilt kapitel får vi lära oss att göra örtteer.
Frisk med örter - hur du boter över 100 vanliga hälsobesvär
Författare: Penelope Ody
Förlag: Natur och Kultur/ITs Förlag
Pris: 57:- exkl frakt (
www.bokus.com)
BeskrivningEn guldgruva med mängder av tips om hur man förbättrar sin hälsa. Här beskrivs 120 fascinerande läkeväxter, deras läkande egenskaper och hur de används mot olika åkommor - som t ex luftvägsinfektioner, dålig mage och hudproblem - och uppgifter om vilka örter man kan använda för att stärka immunförsvaret. Med klara anvisningar om när och om man bör kontakta läkare.
För bara ett par generationer sedan hade varje familj sina huskurer mot förkylning, spädbarnskolik osv, kunskaper som nästan hunnit falla i glömska. Men i dag ökar både intresset för naturläkemedlen och önskan att skapa ett eget husapotek med teer, örtoljor och kanske ett par krämer mot våra vanligaste besvär.
Medicinalväxter används fortfarande i många av våra vanligaste läkemedel, och i stället för att köpa piller på apoteket, kan man få lika effektiv hjälp genom att t ex laga ett örtte eller använda en enkel salva som man tillverkat själv.
Här presenteras både svenska och mer exotiska läkeörter som används i dag. Man får veta vilken effekt växten har, vilken del av den som används och hur man tillreder den. Författaren framhåller att örtmedlen är ett bra stöd för immunförsvaret även när man äter vanliga mediciner.
101 vanliga hälsobesvär som brukar drabba oss och hur man tar hand om dem med hjälp av olika örter handlar den här boken också om. Den riktar sig till alla som vill öka sina kunskaper om olika örter och hur man tillreder och använder dem för att bättre kunna ta hand om sina egna och familjens vanligaste hälsoproblem.
Örtbibeln - den kompletta uppslagsboken om örter och kryddväxter
Författare: Peter McHoy & Pamela Westland
Förlag: Bokia
Pris: Ingen uppgift
BeskrivningI detta örtlexikon finns illustrationer, botaniska fakta och odlingstips vad gäller alla tänkbara sorters kryddväxter. Du får även tips och råd om hur man sköter sina kryddor, från hur man på plantskolan väljer friska, starka sticklingar till hur man får den att växa, hur man skördar dem och hur man till sist förvarar dem. Du får också veta hur man skapar en spännande trädgård där kryddorna arrangeras och blandas i effektfulla kryddrabatter.
Örtbibeln ger dig råd om hur kryddor kan användas i kosmetika och till välgörande huskurer. Du får också recept som visar hur man kan använda sina kryddor i matlagningen. Boken innehåller dessutom tabeller som snabbt och enkelt visar det mesta som har med kryddor att göra.
Hoppas detta blir till någon hjälp och att du hittar det du letar efter!
MVH Elin Karlström