Krympande hönskammar

Startat av ankfarm, 04 Feb-10 kl 12:11

Föregående ämne - Nästa ämne

0 Medlemmar och 1 Gäst tittar på detta ämne.

ankfarm

Hejsan!

Undrar om någon har varit med om detta och vad det beror på? Brukar ta några värphöns från ett värperi när de ska slakta ut och när man får dem har de gigantiska, bleka kammar som ligger tungt ner över ena ögat. När man haft dem en månad eller två har kammen på något sätt krympt och beter sig mer som en vanlig kam. Inte lika stel och tung, vilket medför att hönsen helt plötsligt kan se bättre. Men vad beror det på? Fodret, eller frigång eller vad? Värperiägaren hade ingen aning. Det måste väl vara något positivt i alla fall?
Bor på landet i Halland med myskankor, katter och diverse höns.

Soshila

Tror det är så att kammen brukar vara större på våren och sommaren när de är i högform vad gäller värpningen och sen minska på hösten och vintern. Vet inte om unghönor kammar brukar vara större än äldres? I alla fall har mina unghönor större kam än de andra.

Linkoso

Mina vita lohmann som nu är ca 7år har väldigt små kammar i jämförelse än när de var unga. En har en kam lite större än en hedemora bara. Höns med stora röda kammar ska vara ett tecken på att de värper bra. En sämre värpare har en liten inte lika utvecklad kam. Med tanke på att kammarna krymper mot ruggning och många av mina äldre djur tappar kamstorlek så verkar det logiskt.
Var rädd om det liv ni har, ni vet aldrig när det tar slut ...
♥♥♥ www.honsitrunsby.webs.com ♥♥♥ ~~~ www.hönsträff.se ~~~ Visar vägen till kacklet ~~~
Kommer ni till Byledagen 25/5 - 2013? :) http://www.facebook.com/events/465511106842445/?fref=ts

ankfarm

ok, tack för svaren. Det verkar ju logiskt, de är ju fullpepprade med högklassig mat och jag ger de ju så god mat som man kan men det blir ju ändå inte samma. Men jag tror nog bara att de mår bra av lite mer normalstora kammar så de ser något.
Bor på landet i Halland med myskankor, katter och diverse höns.


Du behöver registrera dig eller logga in för att delta i forumet. Det är enkelt och gratis, välkommen : )

* Online just nu

553 Gäster, 0 användare