taklampa utan skärm? (frustrerad)

Startat av Midvinter, 29 Jun-10 kl 20:20

Föregående ämne - Nästa ämne

0 Medlemmar och 1 Gäst tittar på detta ämne.

Midvinter

Det finns inga (billiga) taklampor som ser ut som jag vill ha det. Däremot en helmassa lösa skärmar + såna där gör det själv pyssel instruktioner på hur man fixar sin egen lampskärm, men var tusan får man tag på lampsockeln???
Varför existerar alla dessa lampskärmar och "var lite piffig och kreativ hemma" recept när det inte går att få tag på något att hänga dessa skärmar på? Varför har inte de som säljer lösa skärmar också lösa lampsocklar?

Har kollat Ikea, Biltema, Jula, Jysk, C.O., coop, lampgrossen, INGEN säljer helt enkla sladdar med en lampsockel (E27) i ena änden och en kontakt i andra.

Vad är hemligheten, vad har jag missat?
Watch your thoughts for they become words. Watch your words for they become actions. Watch your actions for they become...habits. Watch your habits, for they become your character. And watch your character, for it becomes your destiny! What we think,we become.

torbjorn

Det är ingen mening att sälja lösa lamphållare med färdigmonterad kabel och stickpropp eftersom det behövs olika längder från gång till gång, ofta måste man ändå koppla isär för att kunna trä igenom kabeln någonstans i den färdiga lampan osv. Man får köpa lamphållare, kabel och stickpropp var för sig, och komplettera med de nipplar, dragavlastningar, skärmfästen mm som behövs just i det aktuella fallet.
För den delen brukar man sällan behöva köpa sådant nytt, det går bra att ta det mesta från någon kasserad taklampa. Det enda som det brukar vara brist på som begagnat är lampproppar av den moderna "avfasade" typen.

grimbart

jag hittade på erikshjälpen 5kr st för två ...
Fjäderfän och kaniner


Midvinter

Aha, så man måste köpa den från Sverige. biltema.no har det inte, och den var ju inte jättebillig. Dock överkomlig. Klart värt att fundera på iaf. Men hoppas att det döljer sig en stickkontakt inne i den vita saken högst upp.

Torbjörn, jag förstod ungefär hälften av vad du skrev. (första hälften) Men jag törs inte ge mig in på att koppla sladdar själv, ingen koll på sånt där och kan väl gå ganska illa om man skulle göra fel.

Billigaste alternativet, som också har ett utseende som jag kan leva med verkar vara att hänga IKEA grönö bordslampa upphochner, om nu det är säkert...
Watch your thoughts for they become words. Watch your words for they become actions. Watch your actions for they become...habits. Watch your habits, for they become your character. And watch your character, for it becomes your destiny! What we think,we become.


Du behöver registrera dig eller logga in för att delta i forumet. Det är enkelt och gratis, välkommen : )

* Online just nu

453 Gäster, 1 användare
Galaxie