Sommarråg / svedjeråg

Startat av Ylven, 23 Jul-09 kl 11:16

Föregående ämne - Nästa ämne

0 Medlemmar och 1 Gäst tittar på detta ämne.

Ylven

Är det någon som odlar detta? Jag skulle gärna vilja försöka själv, men var får man tag i utsäde? Är det någon här som vet? Eller som odlar själv och kan tänka sig att dela med sig?
Om får, biodling, småbruk, husrenovering och tankar om världen omkring:

http://ylven.blogspot.com/

bladhis

Till grannars och förbipasserandes stora nöje har jag några hundra m2 med svedjeråg. Den börjar på att bli mogen snart nu så fort det torkar upp. På hur stor plätt har du tänkt odla. För jag kan inte dela med mig hur mycket som helst. Tänk på att den blir ca 2 meter hög och lägger sig väldigt lätt ned så den behöver stå där det är någotsånär lä. Annars är det hur enkelt som helst.


Ylven

Allra helst skulle jag vilja ha så att det räckte till ca 100 kvm odling, men jag nöjer mig helt med vad du kan tänka dig att avvara! Om det så är en näve utsäde så får man väl försöka att för det att föröka sig. Har du förresten några bilder av härligheten? Vore kul att se!
Om får, biodling, småbruk, husrenovering och tankar om världen omkring:

http://ylven.blogspot.com/

bladhis

Länk till föregående års slåtter. Slog av årets idag nu står och mognar för att tröskas nu.

http://www.prastakvarna.se/images/9131030_6_11_p.jpg


Du behöver registrera dig eller logga in för att delta i forumet. Det är enkelt och gratis, välkommen : )

* Online just nu

883 Gäster, 1 användare
ärt