Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  genbanksbevis just nu  (läst 1166 gånger)

louise

  • Gäst
genbanksbevis just nu
« skrivet: 11 jul-09 kl 10:25 »
Nån här som fattat om den här tillfälliga genbanksbeskrivningsgrejen är godkänd av Jordbruksverket? Kan ju mejla föreningen, men det går kanske fortare här. De hänger ju här en del.

Jag gav upp hela försäljningen i år men har nu en köpare. Fick instruktioner om att man skulle beskriva på färg och utseende opå ett papper, men förstod inte om det var något SJV godtar. Å om de inte gör det så är det ju inte lönt.

Troligen säljer jag ungen utan intyg för halva priset..


Storky1

  • Inlägg: 601
    • Ångermanland
    • Marias djur
SV: genbanksbevis just nu
« Svar #1 skrivet: 11 jul-09 kl 11:05 »
Det är Ok att sälja genbanksdjur med genbanksintyg och beskrivningsblankett. Just nu är det så det fungerar. Beskrivningsnlanketten fanns i sista gotlandskaninen eller så beställer du den från Anders Lekander (kassör gotlandsföreningen). Kolla om den inte finns att skriva ut direkt från deras hemsida också.

Det går väldigt bra att fylla i den. Där beskriver du kaninen i detalj, tex kollar vilken färg den har på klorna, längd på öronen och vikt (vid försäljningstillfället) ögonfärg mm förutom det mest uppenbara, vilken färg/teckning den har. Att även skicka med bilder är bra eftersom det är lite svårt att rita av teckningen på blanketten. Jag har bara tagit foton med digitalkameran , båda sidor, ryggen och porträtt. Sedan har jag satt ihop alla bilderna på ett vanligt word dokument och skrivit ut det hela med skrivaren.
Tjej med genbank för Hedemora- och Öländska dvärghöns, samt Gotlands- och Mellerudskaniner.

louise

  • Gäst
SV: genbanksbevis just nu
« Svar #2 skrivet: 11 jul-09 kl 11:21 »
vilken skrivare...

Storky1

  • Inlägg: 601
    • Ångermanland
    • Marias djur
SV: genbanksbevis just nu
« Svar #3 skrivet: 11 jul-09 kl 18:02 »
Vilken som helst, men visst vore det väl väldigt bra om det var på en laserskrivare som håller färgen bättre.
Tjej med genbank för Hedemora- och Öländska dvärghöns, samt Gotlands- och Mellerudskaniner.

louise

  • Gäst
SV: genbanksbevis just nu
« Svar #4 skrivet: 12 jul-09 kl 12:24 »
äh, jag var bara bitter för att jag inte har råd med skrivare. Det krånglar till mitt liv något oändligt.

Storky1

  • Inlägg: 601
    • Ångermanland
    • Marias djur
SV: genbanksbevis just nu
« Svar #5 skrivet: 12 jul-09 kl 19:50 »
Så bra då att man kan få dem från föreningen. Säger man bara till så följer de med intygen när man skicka efter dem och jag har för mig att man kunde skicka efter dem gratis för att komplettera de intyg man redan har. Eller mot porto kanske.........
Tjej med genbank för Hedemora- och Öländska dvärghöns, samt Gotlands- och Mellerudskaniner.

louise

  • Gäst
SV: genbanksbevis just nu
« Svar #6 skrivet: 12 jul-09 kl 20:28 »
äh. jag har blivit allmänt tjurig kring den här segdragna processen hos sjv. jag har ledsnat på genbanken och säljer bara billiga kaniner om nån råkar tigga en, resten hamnar i grytan. De får fanimej få ändan ur vagnen nu.

Ulric Eriksson

  • Gäst
SV: genbanksbevis just nu
« Svar #7 skrivet: 12 jul-09 kl 22:27 »
äh. jag har blivit allmänt tjurig kring den här segdragna processen hos sjv. jag har ledsnat på genbanken och säljer bara billiga kaniner om nån råkar tigga en, resten hamnar i grytan. De får fanimej få ändan ur vagnen nu.

Förstår dig, men samtidigt är det ju det värsta som kan hända om genbanksbesättningarna slutar sälja registrerade djur för att det är så krångligt.

louise

  • Gäst
SV: genbanksbevis just nu
« Svar #8 skrivet: 12 jul-09 kl 22:33 »
ja, och det har sjv nu lyckats med hos mig. Jag kanske återhämtar mig, men det är bara för mycket med alla dessa olika papper.

Storky1

  • Inlägg: 601
    • Ångermanland
    • Marias djur
SV: genbanksbevis just nu
« Svar #9 skrivet: 13 jul-09 kl 09:33 »
Jag det blev ju onekligen ett slag i ansiktet för en helt nystartad genbank att det ska krångla så med märkningsfrågen. Har fått mina första kullar i år och trodde (som så många andra) att de måste väl ha tagit reson innan det är dags för ungarna att flytta, men icke sa nicke.

Jag funderar lite på om det är trögt med försäljningen av ungar för genbankerna eller om intresset är ungefär som det brukar? Framför allt om antalet nya genbanker är konstant eller om det är många som drar sig/helt skiter i att bli genbank (i år i alla fall) pga strulet.
Tjej med genbank för Hedemora- och Öländska dvärghöns, samt Gotlands- och Mellerudskaniner.

 

Sara zon 7

  • Inlägg: 248
    • Västerbotten
    • Kåtaliden Gård
SV: genbanksbevis just nu
« Svar #10 skrivet: 13 jul-09 kl 10:24 »
Det är mycket mera arbete för oss genbanker än att bara märka kullarna. Ibland är det svårt att bestämma färger, och ögonfärg. Ibland är det svårt att sätta färg, och tänk om man skriver en färg som sedan inte nästa tycker stämmer. Är det då inte samma kanin som på intyget? Vi har ju även sett exempel på hur bilder och färger kan lura oss, hur olika ljuset påverkar vilken färg vi tycker att den är.
Nästa problem är att man ska kunna kopiera blanketterna och skriva ut bilder vilket inte jag kan hemma. Hur ordnar man på ett bra sätt att få bilderna utskrivna i flera ex. Det duger ju inte med en dålig utskriven bild, det kan ju hänga på bilden om kaninen sedan blir godkänd eller inte.

Jag hoppas också att sjv tar sitt förnuft till fånga så vi får fortsätta märka. Jag tycker inte att det känns bra att släppa omärkta ungar, men de är ju så dom vill ha det.
Jag har inte märkt nån nedgång för intresset av djur, tvärtom. Däremot vet jag genbanker som slutat pga de nya reglerna ang märkningen.

Sara
Jag är intresserad av gamla lantraser och andra djur till husbehov. På gården finns Klövsjöfår, Gotlands- och Mellerudskaniner, Skånska Blommehöns, Skånegäss och Myskankor.


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

671 gäster, 3 användare (2 dolda)
Ylvalifalk

* Forum

* Om tidningen Åter



- Supernöjd med den nya tidningen! Ska fixa ny betalning nu så vi har täckt upp det kommande året, ser fram emot att bygga upp ett litet bibliotek av tidningarna. :) Och maken är ivrig att få testa på ölbryggandet som finns med i senaste numret.. :P
/Maria Örni

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser