Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Vilka 5 raser ska jag välja?  (läst 8417 gånger)

Mmmm

  • Inlägg: 727
    • Övriga världen
SV: Genbank?
« Svar #40 skrivet: 18 maj-09 kl 00:48 »
Här finns lite att läsa om Genbank  ;)
http://www.alternativ.nu/smf/index.php?topic=62680.0

http://www.alternativ.nu/smf/index.php?topic=16254.0


Eller varför inte hänvisa till föreningen som håller i genbankerna för lantrashönsen och deras information? Svenska Lanthönsklubben hittar du på www.kackel.se

Dessutom kanske inte Blommehöns är det bästa att satsa på om du vill ha ruvande höns?

Men jag håller med några av föregående inlägg här - skippa det där med lantraser om du ska ha en massa olika raser. Det är liksom helt emot hela grundtanken i bevarandet att stoppa in olika hönsraser i rastgårdar och producera lättsålda kycklingar.... Vill man göra det så bör man nog satsa på några trevliga, lättsålda rashöns istället, precis som du var inne på från början! :)
« Senast ändrad: 18 maj-09 kl 01:02 av Mmmm »

ChristianB

  • Inlägg: 25
SV: rastgårdsyta..
« Svar #41 skrivet: 18 maj-09 kl 09:51 »
Det är inte så himla mycket, t.ex Krav höns ska ha 4 m2 rastgårdsyta per höna
(och ska innehålla träd eller andra anordningar där djuren kan söka skydd)

3,5 m2 per höna måste väl räcka?  ??? Har sett många hönsgårdar med mindre plats per höna...  :)

Anna

  • Inlägg: 850
    • -
SV: Vilka 5 raser ska jag välja?
« Svar #42 skrivet: 18 maj-09 kl 10:45 »
Häftigt bygge det måste vara. Skulle också vilja ha utrymme att bygga stora rastgårdar att ha hönsen i när vi inte är hemma. Är vi hemma får de gå lösa. Försök hinna plantera in lite träd innan hönsen anländer så de får lite skugga. Vi hade en buskpil en gång som blev enorm. Hönsen gillade även att sitta i på de låta grenarna.
Om du har 75 höns kan du ju får 40-50 ägg om dagen. Det är väldigt många ägg att göra av med. Jag hade nöjt mej med en tupp och ca 7 hönor per rastgård. Du kanske vill behålla av de kycklingar du får också och då är det bra att inte ha pinfullt direkt. Men jag vet ju inte hur hungriga dina grannar är på omelett, så eg ska jag inte lägga mej i det där med antal...  ::)
Jag hade också satsat på att få lite olika färg på äggen. Maran (mörkt chokladbruna stora ägg), araucana elelr isbar (blågröna ägg), dvärgkochin (som är väldigt lättsålda), hamburger, bantam eller tysk dvärg (för att de är så vackra raser) och sedan kanske lohman el nå'n så'n äggsprutar-ras.
Har du dvärgkochin så har jag för mej att man kan ha vitt, svart och blått tillsammans. Eller så kan man ha lax och vetefärgade ihop och ändå få rena färger. Med en rapphönsfärgad grupp kan man ägen ha några svarta med (för att få fram mörkare tuppar som i sin tur ger skarpare/svartare pilar på fjädrarna på hönorna). Det är ju alltid kul att kunna ha lite variation men ändå få färgrena kycklingar. Så länge man upplyser köparna om vilka färger man haft ihop så är det väl lugnt.
Lycklig på landet i Medelpad med make, två söner, katt, höns och förhoppningsvis mer djur framöver...

Kålrabbis Mamma

  • Inlägg: 1136
    • Värmland
SV: Vilka 5 raser ska jag välja?
« Svar #43 skrivet: 18 maj-09 kl 13:03 »
Jag tycker du kan skaffa ljus Sussex, finns aldrig att få tag på och så har jag nära till Töreboda ;)
"Alltid något sa kärringen som hitta rävskit i hönshuset"

Ratchaburi

  • Inlägg: 221
    • Södermanland
SV: Vilka 5 raser ska jag välja?
« Svar #44 skrivet: 18 maj-09 kl 14:59 »
Jag tycker att du skall satsa på en elelr två raser och mindre antal till en början.
Om jag förstått rätt så har du inte haft höns tidigare?
Du kanske kommer på att höns inte var något för dig?
Du kanske hittar nya raser under tiden som du vill ha.
Att ha höns är ju inte det mest tidkrävande man kan ge sig ut på men det tar sin tid, kostar sina pengar och inte blir man rik av att sälja äggen.

Jag kanske låter som en sur gammal gubbe, får stå för det i såfall. Men bättre att tänka innan än att vara efterklok när det handlar om djur. :D

Oavsett vad du bestämmer så önskar jag dig lycka till.

My name is not Rihanna....

Henrik Penrik Filivilivenrik

  • Inlägg: 4602
  • F.d. Armand
    • Blekinge
    • Hönsbloggen
SV: Vilka 5 raser ska jag välja?
« Svar #45 skrivet: 18 maj-09 kl 15:07 »
Jag kom på en grej till. Det kanske kan vara idé att låta ett hönshus+hönsgård stå tomt? På så vis har du alltid någonstans att förvara hönsen medan du städar deras hus och rastgårdar, du får ett ställe där du kan ha höns som du behöver avskilja från de andra, om de är sjuka eller har kycklingar till exempel.

Vad tror ni om det? När det ändå finns så många hönsgårdar, menar jag.
Skötare av en liten hushållsflock av mestadels blandrashöns, samt svenska myskankor.

Weasel

  • Inlägg: 1852
    • Skåne
SV: rastgårdsyta..
« Svar #46 skrivet: 18 maj-09 kl 17:48 »
4m2 per höna är vad djurskyddsreglerna nämner.

Va?! hur funkar det på hönserier då?
Är det inte tvärt om, 4 höns per kvadratmeter i så fall?
Bor i ett hus på landet med mina tre barn. Kuvasz, katter, nakenråttor och hamstrar. Oflar lite för husbehov.

johe71

  • Inlägg: 1975
SV: rastgårdsyta..
« Svar #47 skrivet: 18 maj-09 kl 18:46 »
Det är inte så himla mycket, t.ex Krav höns ska ha 4 m2 rastgårdsyta per höna
(och ska innehålla träd eller andra anordningar där djuren kan söka skydd)

Ähh.. nu blev det tvärtom (man ska inte skriva kl.24 på nätterna)  ;D

Krav höns ska ha 1 m2 rastgårdsyta per 4 hönor vilket också
hittils gällt enl. djurskyddsreglerna.

i den senaste utgåvan jag har nedladdad (januari 2008) så finns det en tabell på sidan 121 där det står
Utrymme utomhus  (m2 område tillgängligt i rotation / djur) och i kolumnen för värphöns står det 4 , vilket jag inte kan tolka på något annat sätt än det första du skrev kl.24 (det behöver inte vara 4m2 i samma hage, om man roterar på 2 hagar så räcker det med 2m2 per höna per hage...)

men i djurskyddsreglerna kan det väl inte stå något alls om krav på utomhusutrymme? om det fanns ett krav på det så skulle ju varken burhöns eller frigående höns inomhus vara godkända...

Nettis

  • Inlägg: 2568
  • Smörblommans Siv
SV: Vilka 5 raser ska jag välja?
« Svar #48 skrivet: 18 maj-09 kl 19:08 »
Det finns inget krav på att höns ska ha utevistelse men om de har tillgång till det så gäller ju visa minimimått även där.

Lycka

  • Inlägg: 4229
    • Ångermanland
SV: Vilka 5 raser ska jag välja?
« Svar #49 skrivet: 18 maj-09 kl 19:29 »
Jaha så har man 5 höns så ska hönsgården vara på 20m2
Vad gäller dvärghöns då????
Hedemorahöns

Grimla

  • Inlägg: 4057
  • 432Grimla på bilden.
    • Hälsingland
SV: Vilka 5 raser ska jag välja?
« Svar #50 skrivet: 18 maj-09 kl 19:38 »
i den senaste utgåvan jag har nedladdad (januari 2008) så finns det en tabell på sidan 121 där det står
Utrymme utomhus  (m2 område tillgängligt i rotation / djur) och i kolumnen för värphöns står det 4 , vilket jag inte kan tolka på något annat sätt än det första du skrev kl.24 (det behöver inte vara 4m2 i samma hage, om man roterar på 2 hagar så räcker det med 2m2 per höna per hage...)
men i djurskyddsreglerna kan det väl inte stå något alls om krav på utomhusutrymme? om det fanns ett krav på det så skulle ju varken burhöns eller frigående höns inomhus vara godkända...

Pust det här var svettigt... det är det första jag skrev som gäller 4 m2 per höna i rastgård. (Krav)

Enligt EU:s handelsnormer för märkning av ägg ska utomhusarean för utehöns vara
minst 4m2 /höna; (vid så kallad rotation av utomhusytorna dock minst 2,5 m2/höna.)
Rotation =flyttning av utomhusutrymmet?

Djurskyddsreglerna: Kommentar: KRAV:s regelverk kan lämpligen tjäna som
vägledning när det gäller utrymme i rastgård.
Islandshöns och Sk.Blommehöns (båda raserna med o utan hätta). 4 Fjällkor, Häst, Får, Katt ♥

johe71

  • Inlägg: 1975
SV: Vilka 5 raser ska jag välja?
« Svar #51 skrivet: 18 maj-09 kl 19:44 »
Jaha så har man 5 höns så ska hönsgården vara på 20m2

om du ska krav-certifiera äggproduktionen, så ja då måste du ha det :) ska du märka/marknadsföra äggen som ägg från utehöns så är det måtten eus handelsnormer för ägg som gäller... annars så rekomenderar jordbruksverket att man använder kravs regler som vägledning (har inte sett någon exakt på minimimåttet i djurskyddsreglerna, utan det är "flummigt" skrivet "I anläggningar där hönsen kan gå ut ska utomhusytorna ha en area som är anpassad till beläggningsgraden och markytans beskaffenhet så att föroreningar undviks")


Jag fattar rotatione? som att man släpper ut 10 höns åt gången så behövs bara 40m3
även om man har typ 50 höns. Kanske helt galet..

jag tror att de menar att det är utrymmet man roterar, inte hönsen :)

man kan alltså till 50 höns ha en hage på 200m2, eller två hagar på 100m2, eller tre hagar på 67m2 som de sedan får använda en månad i taget... så att de andra hagarna får återhämta sig (det borde rimligen finns ett minimimått per hage och höna... man borde inte kunna ha 200 hagar på 1m2 :))


Gert

  • Inlägg: 557
    • Småland
SV: Vilka 5 raser ska jag välja?
« Svar #52 skrivet: 21 maj-09 kl 13:15 »
Citera
Åter till Dvärg Kochin, vilken färg är mest eftertraktat?

Jag rekommenderar svart dvärgkochin. Dom kan man korsa med blå, pärlgrå
eller tvärrandig om man vill .

Hassletorp

  • Inlägg: 31
SV: Vilka 5 raser ska jag välja?
« Svar #53 skrivet: 21 maj-09 kl 14:23 »
Byt ut Lohmann mot Leghorn...  ;)
Kläcker ca 1400 st ägg / månad. Tyvärr lång kö nu på kycklingar. Jag vill köpa hönor som är renrasiga, jag har brist på ägg. Åker normalt ej längre än 25 mil från Töreboda. En dag i veckan är jag ute och köper/säljer. Allt av intresse! Hemsidan snart klar!!!

 

Skånehill Gård

  • Inlägg: 45
    • Skånehill Gård
SV: Vilka 5 raser ska jag välja?
« Svar #54 skrivet: 27 maj-09 kl 22:05 »


Lobbar för Rhode Isand Red! En kanonras.

Lohmann kan vara lite svåra att hålla inne, annars är det en bra ras.

Tips! räkna med att du alltid ska ha 2/3 av hönsgården avstängd från höns,
detta för att gräset ska få en chans att växa till sig.
Biodling, Gotlandsfår, RIR-höns, Myskankor, Highland Cattle, Japansk Vaktel mm. Gårdsbutik med hemmaodlade råvaror i huvudsak.


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

467 gäster, 0 användare

* Forum

* Om tidningen Åter



- Denna tidning snubblade jag över redan 2002 typ, det bästa att lära sig de mästa. Varje person i detta avlånga land borde läsa denna. Butiker borde ta in dessa... älskar denna tidning. Köpte förut mycket böcker i butiken för många år sedan, men dom kom bort, syrakulturen , ost till husbehov och en del andra.
/ Anna-karin A

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser